2018

FDI AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI PROJELERİ

AĞIZ KAHRAMANLARI (MOUTH HEROES)

FDI Dünya Dişhekimleri Birliği, Ağız Kahramanları’nı (Mouth Heroes) – çocuklara iyi ağız sağlığı alışkanlıkları kazandırmaya yönelik ağız ve diş sağlığı tanıtım kampanyası- faaliyete geçirdi. Kısa animasyon videolarıyla ağız sağlığı maskotu Toothie – arkadaş canlısı bir kunduz- Ağız Kahramanları (Mouth Heroes) ile çocuklara iyi ağız sağlığı alışkanlıkları edindirmeyi amaçlıyor.

AĞIZ KAHRAMANLARI

Ağız sağlığının kötü olduğu günler geride kaldı. Ağız Kahramanları küçüklüğünüzden itibaren ağız sağlığınıza dikkat etmenizi sağlamak için burada.

Ağız Kahramanları kampanyasının kahramanı Toothie’yi ve ağız sağlımızı iyileştirmeye yönelik maceralarını takip edin. Sağlıklı bir ağza sahip olmak, uzun ömürlü iyi ağız sağlığı alışkanlıkları edinmenin yollarını öğrenin ve dişlerinize zarar verecek yiyeceklerin farkında olun.

Yayınlanan videolarımızı takip edip arkadaşlarınızla paylaşmayı unutmayın!

Ayrıntılı bilgi için: https://www.fdiworlddental.org/mouth-heroes

 

Toothie,  çocukların iyi ağız sağlığı alışkanlıkları edinmeleri için onların destekçisi. 2018 Dünya Ağız Sağlığı Günü kampanyaları sırasında ortaya çıktı ve Ağız Kahramanları kampanyasının kahramanı oldu.

Her videoda Toothie, çocukları ağız bakımı konusunda motive edip onların ağız temizliği alışkanlıkları kazanmalarını sağlıyor. Toothie çocukların olduğu kadar anne babaların da arkadaşı!  Anne babalara çocuklarının ağız sağlığı konusunda ne yapmaları gerektiği hakkında öneriler de sunuyor.

 

AĞIZ KAHRAMANLARI

BÖLÜM 1: Yatmadan Önce Dişler Fırçalanmalı

Her gün diş fırçalamak ağzınızın her zaman temiz kalmasını sağlar, çocuklarınızın yatmadan önce dişlerinin fırçalanması ağız diş sağlığı için önemlidir!

 

BÖLÜM 2: Günde İki Kez Dişlerini Fırçala 

Günde iki kez dişlerini fırçala!  5 ile 9 yaşları arasındaysan her sabah uyandığında ve her akşam yatmadan önce dişlerini fırçalamayı unutma!

 

BÖLÜM 3: Doğru Diş Fırçalama Tekniği

Toothie dişlerini nasıl fırçalaman gerektiğini öğretiyor!  10-12 yaşları arasındaysan dairesel hareketlerle 2 dakika, günde 2 kez dişlerini fırçala!

 

BÖLÜM 4: Her Yıl Dişhekimini Ziyaret Et 

Dişhekimleri, sağlıklı gülüşler elde etmeni sağlar,  kaç yaşında olursan ol yılda en az bir kez dişhekimine gidip diş muayenesi yaptırmayı unutma!

 

BÖLÜM 5: Pirinç Kadar Macun Kullanılmalı

Çocuğunuz 3 Yaşından Küçükse Pirinç Büyüklüğünde Florürlü Diş Macunu (Daha Büyük Değil) İle Dişlerini Fırçalamalıdır!

 

BÖLÜM 6: Bezelye Kadar Macun KullanılmalıÇocuğunuz 3 Yaşından Büyükse Bezelye Büyüklüğünde Florürlü Diş Macunu (Daha Büyük Değil) İle Dişlerini Fırçalamalıdır!

 

BÖLÜM 7: Dişlerini fırçalayamıyorsan sakız çiğne

Her yemekten sonra dişlerini temiz tut! 10 ile 12 yaşları arasındaysan yemekten sonra dişlerini fırçalayamadığında 10 dakika şekersiz sakız çiğne.

 

BÖLÜM 8: Diş Fırçanı Sık Sık Değiştir

En güzel diş fırçalarının bile bir ömrü var! Kaç yaşında olursan ol, en iyi ağız bakımı için diş fırçanı her 3 ayda bir değiştir.

 

BÖLÜM 9: Uzun Süre Emzik Kullanılmamalı

Uzun  süre emzik kullanmak ağız ve diş sağlığını büyük ölçüde etkiler. Çocuğunuz 2 buçuk yaşından büyükse asla emzik kullandırmayın ve 2 buçuk yaşından küçük bebeklerin emziğini tatlıya batırmayın.

 

BÖLÜM 10: Tatlı Atıştırmalıklardan Uzak Dur

Sağlıklı yiyecekler ve şekersiz içecekler tercih et! 5 ile 9 yaşları arasındaysan ara öğünlerde şekerli meyve sularından ve sağlıksız atıştırmalıklardan uzak dur.

 

BÖLÜM 11: Abur Cubur Yeme

Su ve meyveler senin en iyi arkadaşların! 10 ile 12 yaşları arasındaysan akıllı bir seçim yap ve asitli içeceklerden, sağlıklı olmayan atıştırmalıklardan uzak dur.

 

BÖLÜM 12: Gece Dişlerini Fırçaladıktan Sonra Atıştırmak Yok

Temiz dişlerle uyu! Kaç yaşında olursan ol, dişlerini fırçaladıktan sonra hiçbir şey yeme.