TDB HİZMET ÖDÜLÜ VE BERATI

TÜRK DİŞHEKİMLERİ BİRLİĞİ HİZMET ÖDÜLÜ VE BERATI SAHİPLERİ

 

Mustafa Asım Savaş (1948-2013)

Türk Dişhekimleri Birliği`nin 2. (1988-1990) ve 6. (1996-1998) Dönemleri  Merkez Yönetim Kurulu üyeliği, Adana Dişhekimleri Odası’nın kuruluşundaki yoğun emeği, 12 dönem boyunca da (1986-2010) Oda Başkanlığı görevi ile Adana Dişhekimleri Odası’nın kurumsallaşmasına ve TDB politikalarına sağladığı katkılardan dolayı; Türk Dişhekimleri Birliği ve Dişhekimleri Odaları Hizmet Ödülü Yönergesine göre, Merkez Yönetim Kurulunun 26.10.2011 tarihli toplantısında “Hizmet Ödülü  Plaketi ve Beratı" verilmesi kararlaştırılmıştır.

Dişhekimi Mustafa Asım Savaş`a Hizmet Ödülü  Plaketi ve Beratı 18.11.2011 tarihinde Adana`da yapılan bir toplantıda verilmiştir.

   

Prof.Dr.Ertuğrul Sabah (1952-  )

Ege Üniversitesi  Dişhekimliği Fakültesi’nden 1976 yılında mezun oldu. 1977-1983 yılları arasında Herborn/Almanya’da serbest dişhekimliği yaptı. 1983’de Giessen/Almanya’da  doktorasını tamamladı. 1983 - 1987 yılları arasında Ege Üniversitesi Dişhekimliği Fakültesi Tedavi Kürsüsü’nde Araştırma Görevlisi olarak görev yaptı. 1988 yılında Ege Üniversitesi Dişhekimliği Fakültesi’nde ilk Pedodonti Doçenti oldu. 1993 yılından bu yana Pedodonti  Anabilim  Dalı'nda  Profesör Kadrosunda çalışmaktadır. Engellilerde dişhekimliği, erken ortodontik uygulamalar, alan dişhekimliği ve yerinde verilen dişhekimliği hizmetleri üzerine çalışmalar yapmaktadır.

Engelli hastalara yönelik yapmış olduğu çalışmalarından dolayı İzmir Dişhekimleri Odası Üyesi ve Oda Disiplin Kurulu Başkanı olan Prof. Dr. Ertuğrul Sabah’a, Türk Dişhekimleri Birliği Hizmet Ödülü ve Beratı verilmesine TDB Merkez Yönetim Kurulunun 29.04.2015 tarihli toplantısında karar verilmiştir.

Hizmet Ödülü  Plaketi ve Beratı; Prof. Dr. Ertuğrul Sabah’a, 08.05.2015 tarihinde yapılan Türk Dişhekimleri Birliği 15.Olağan Genel Kurulu’nda takdim edilmiştir.

   

Dişhekimi K.Cenk Uludoğan  (1971 - )

1988 Yılında Tarsus Amerikan Lisesi’nden ve 1993 yılında Marmara Dişhekimliği Fakültesi’nden mezun olmuştur. 1993-1995 yılları arasında Van/Özalp 2. Jandarma Sınır Taburu’nda diş tabip teğmen olarak görev yapmıştır. 1996 yılında Mersin’de kendi kliniğini açmıştır ve o tarihten itibaren haftada 2 gün Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne bağlı engelli, yaşlı, kimsesiz çocukların kaldığı kurumların gönüllü dişhekimliğini yapmaktadır. 2010 yılından beri gezici diş tedavi aracı ile engelli çocuklarımızın eğitim gördükleri okullarda ve yaşadıkları yetiştirme yurtlarında diş tedavilerini ve koruyucu dişhekimliği uygulamalarını kayıtlı ve protokol sayılı olarak yapmaktadır. Mersin’e bağlı Toroslar ilçesinde 2012 yılında başlatılan GÜÇLÜ DİŞLER flor jel projesinin kurucusudur. 41 ilköğretim okulunun 1.sınıfında okuyan 4323 öğrencinin ağız ve diş muayeneleri yapılmış ve koruyucu flor jel uygulaması 4 yıl boyunca senede 2 defa uygulanmıştır. Pilot olarak Mersin’de başlayan koruyucu flor jel uygulaması tüm Türkiye’de yapılmaktadır. “Engelli Hastalarda Diş Tedavisi” başlıklı makalesi bulunmaktadır. Özellikle Down sendromlu, orta ve ağır zihinsel engelli ve otizmli çocukların diş tedavisinde uzmanlaşmıştır. Ana hedef,  1.basamak genel anestezi gerektirmeyen tedavileri gerçekleştirerek engellilerimizin yaşam kalitelerini arttırmak olmuştur. Halen Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı Engelli Özel Eğitim ve Uygulama Merkezlerindeki özel çocuklarımızın tedavilerini yapmaktadır. Hizmet içi Eğitim kapsamında rehabilitasyon merkezlerindeki bakım personellerine 2010-2019 yılları arasında senede 2 defa engellilerde ağız ve diş sağlığı konulu eğitim vermektedir. Aile, çalışma ve sosyal hizmetlere bağlı Mersin il ve ilçeleri genelindeki kurumlarda kalan ağır zihinsel ve bedensel engellilerin 10 yıldır ağız hijyen ve tedavilerini takip etmektedir. 17 Ekim 2019 tarihinde Mersin Üniversitesi Dişhekimliği Fakültesi  desteğiyle 1. Engelsiz Dişler  Çalıştayını  yönetmiş ve  yaptığı bütün çalışmaları bu çalıştayda sunarak Çalıştay sonuç kitapçığını oluşturmuştur. 6 Üniversitenin bölüm başkanları, sivil toplum örgütleri  ve ilgili resmi kurumların tamamının katılımı ile  engelli bireylerin ağız ve diş sağlığının iyileştirilmesi konusunda önemli katkıları olmuştur. 2 kız babası ve aktif triatlon sporcusudur.Ulusal Medikal Arama Kurtarma da KBRN uzmanıdır.Türkiye Bisiklet Federasyonu Mersin İl Temsilcisidir.

Toplum ağız diş sağlığı alanında yaptığı çalışmalar ile insanlığa ve  dişhekimliği mesleğine dolayısıyla  TDB politikalarına sağladığı katkılar nedeniyle Dişhekimi K.Cenk Uludoğan’a,  “TDB Hizmet Ödülü ve Beratı" verilmesine  TDB Toplum Ağız Diş Sağlığı Eğitimi Komisyonunun teklifi üzerine Merkez Yönetim Kurulumuzun 18-19 Mayıs 2022 tarihli toplantısında kararlaştırılmıştır.

Hizmet Ödülü  Plaketi ve Beratı; Dişhekimi K.Cenk Uludoğan’a, 08.09.2022 tarihinde İstanbul’da gerçekleştirilen TDB 26. Uluslararası Dişhekimliği Kongresi açılış töreninde takdim edilmiştir