TDBD 209.SAYI BAŞYAZI
​‘Bir yılın daha heba edilmemesi için...’

Merhaba,

Umutlarla başladığımız 2023’ü kötü anılacak yıllar arasına koyarak geride bırakıyoruz. Cumhuriyetimizin 100. yılı heyecanıyla ve Cumhuriyete giden kilometre taşlarının bulunduğu kentleri kapsayan bir dizi etkinlik planlayarak başlamıştık ama 6 Şubat’ta yaşadığımız yıkımın ardından büyük kısmını iptal etmek durumunda kaldık. 19 Mayıs’ı Samsun’da yaptığımız Sempozyumla ve 29 Ekim’i de Ankara’daki Kongremizle karşılamakla yetindik. Geri kalan bütün imkanlarımızı yıkıma uğrayan meslektaşlarımızın yaralarını sarmaya seferber ettik.

Mesleğimizle ilgili taleplerimizin 2023’te de karşılanmadığını gördük. Yılların biriktirdiği sorunlarımızı sekiz başlıkta somutlaştırarak hem iktidara hem de Meclis’te temsil edilen muhalefet partilerine ilettik. Sadece iktidar partisi yetkililerine değil sorunlarımızın muhatabı durumundaki kamu kurum ve kuruluşları yöneticilerine de birebir temaslarla sorunlarımızı anlattık. Taleplerimizin haksız olduğu ya da gerçekçi olmadığı yönünde hiçbir itirazla karşılaşmadık ama sorunlarımızın çözümünün belirsiz bir geleceğe ertelendiğini somut bir adım atılmamasından çıkarabiliyoruz. Dolayısıyla bir yılımız daha boşa geçirilmiş oldu.

2023’ün mesleki anlamda en güzel gelişmeleri uzun süredir kulis çalışmalarını yürüttüğümüz FDI 2024 Dünya Dişhekimliği Kongresi’nin Türkiye’ye verilmesi ve Cumhuriyet’in 100. yıldönümünde Ankara’da yaptığımız TDB 27. Uluslararası Dişhekimliği Kongresi’nin başarısıydı. Kongre bugüne kadar Ankara’da yaptığımız kongrelerin en büyük katılımlısı ve en görkemlisi olarak tarihe geçti. Organizasyonda çalışan tüm meslektaşlarımıza bir kez daha teşekkür ediyorum.

FDI 2024 Dünya Dişhekimliği Kongresi için Eylül ayında Sidney’de Kongre flamasını teslim aldık. Sonrasında Organizasyon Komitemizi ve alt komiteleri oluşturduk. Kongre vadisindeki iki büyük kongre merkeziyle (ICC ve Lütfi Kırdar) anlaşmalarımızı yaptık. Bu sayede sekiz ana salon ve yaklaşık 10 bin m2 fuar alanına ulaşmış olduk.  Dünyanın alanında en tanınan isimlerinin katılacağı bilimsel program için davetlerimiz yapıldı. Uluslararası tanıtım çalışmalarımız da sürüyor; çeşitli kongre ve fuarlarda arkadaşlarımız tanıtımlarımızı yapıyor.

Kongre katılım bedelleriyle ilgili olarak FDI yetkilileriyle sıkı bir pazarlıktan sonra Türkiye’den katılacak meslektaşlarımızın da FDI’ın düşük gelirli ülkeler kategorisi için oluşturduğu %45 indirimli tarifeden yararlandırılması konusunda anlaştık. Yine nitel ve nicel olarak FDI tarihine geçecek bir Kongre organize edeceğimize inanıyoruz, meslektaşlarımız da bu fırsatı değerlendirirler umarım.

2024 yılı Ağız Diş Sağlığı Muayene ve Tedavi Ücret Tarifesi’ni yayımladık. Normalde yılda bir yayımlanan tarifeyi geçtiğimiz yıl enflasyonun hızı nedeniyle Temmuz ayında güncellemek zorunda kalmıştık. Tarifemizi oluştururken dişhekimi emeğinin değersizleştirilmemesine dikkat ediyoruz.

Tarifemizin ikinci bir etkisi daha var; Oda aidatları ve disiplin cezaları da Tarifemizdeki muayene ücretinin katları şeklinde hesaplanıyor. Oda aidatları TDB genel kurullarında katılan delegelerin oylarıyla belirleniyor; TDB Merkez Yönetim Kurulu ya da Oda yönetimleri bu kararı alan değil uygulayan organlardır. Dolayısıyla geçtiğimiz dönemde muayene ücretinin yedi katı olarak belirlenen Oda aidatının spekülasyon konusu yapılması doğru değildir. Meslek örgütleri hizmetlerini sürdürebilmek için bu aidatları almak zorunda ve bir kıyaslama yapılırsa dişhekimleri odalarının aidatlarının birçok meslek örgütü aidatına göre mütevazı kaldığı görülecektir.

Önümüzde bir yerel seçim dönemi var. 31 Mart’ta yapılacak seçimlerde aday olacak meslektaşlarımıza şimdiden başarılar diliyor, daha çok meslektaşımızın siyasi görevler almasının hem ülkemize hem mesleğimize ciddi faydaları olacağına inanıyorum.

A.Tarık İşmen
Türk Dişhekimleri Birliği
Genel Başkanı