KAMUOYUNA AÇIKLAMA

"Her şey bir yana, çocukların ölümünü düşündükçe evrene geliş biletini iade etmek istiyorum" Dostoyevski / Karamazov Kardeşler

Genel anestezi altında yapılan bir diş tedavisinden sonra yaşanan ölümün derin acısını yaşıyoruz.

Bir kusur var mıydı ya da kim kusurlu tartışmalarının, henüz ortada bilimsel bir veri olmadığı dikkate alındığında, bugün anlamlı bir şekilde sonuçlanması mümkün değildir. Olayın bu boyutu kurumların özenli ve tarafsız bir yaklaşımla yapacakları soruşturmalarla, zamanla ortaya çıkacaktır. Şimdi küçük bir çocuğun ölümünün acısını yüreklerimizde hissediyoruz. Başta ailesi olmak üzere bütün sevenlerine baş sağlığı ve dayanma gücü diliyoruz.

Diğer yandan diş tedavileri, cerrahi ve girişimsel boyutları da gözetildiğinde, her zaman komplikasyonların ortaya çıkması riskini taşırlar. Ancak işlemlerin hukuki düzenlemelere, bilimsel kurallara uygun ve özenle yerine getirilmesi halinde hastaların tedavilerden zarar görme olasılığı da çok düşüktür.

Meslektaşlarımıza, işlerini sorumluluk duygusu ve özenle yerine getirmeye devam etmeleri gereğini hatırlatıyoruz. Hastalarımızı da ağız ve diş sağlığı sorunlarını ertelemeden dişhekimine başvurmaya davet ediyoruz.

Saygılarımızla,

Türk Dişhekimleri Birliği