FDI; `DİŞHEKİMLİĞİNDE ANTİBİYOTİK DİRENCİ` BİLDİRİSİ…
‘Dişhekimliğinde antibiyotik direnci derhal ele alınmalıdır’


18 Kasım Dünya Antimikrobiyal Farkındalık Haftası (WAAW) kapsamında Dünya Dişhekimleri Birliği (FDI) tarafından hazırlanan ‘Dişhekimliğinde Antibiyotik Direnci Bildirisi’ kamuoyunun dikkatine sunuldu.

Türk Dişhekimleri Birliği ile birlikte FDI üyesi toplam 83 Birliğin imzaladığı Bildiride; ‘Antibiyotiklerin aşırı veya yanlış kullanımı ilaç direncine bağlı enfeksiyonların yayılmasına yol açmaktadır. Antibiyotik direnci sağlık ve maddiyata ciddi bir tehlikedir. Antibiyotik direnci herkesi etkileyen bir sorundur, buna siz, aileniz ve arkadaşlarınız da dâhildir. Derhal eyleme geçilmelidir’ denildi.

Dişhekimlerinin dünya genelinde reçete edilen antibiyotiklerin %10’undan sorumlu olduğunun ifade edildiği bildiride; ‘Tüm ağız ve diş sağlığı ekiplerinin antibiyotik direnciyle mücadelede yerel, ulusal, ve global sorumlulukları bulunmaktadır… FDI üyeleri, bildiride yer alan eylemleri gerçekleştirerek farkındalığı geliştirmeyi, diş enfeksiyonlarını engellemeyi ve antibiyotik reçetelendirmelerini optimize ederek antibiyotik direncine karşı mücadele etmeyi taahhüt eder’  denildi.  

Türk Dişhekimleri Birliği

‘Dişhekimliğinde Antibiyotik Direnci Bildirisi’ için tıklayınız…

Bildirinin orijinal metni ve imzalayan ülkelerin listesi için tıklayınız…