ODA GENEL KURULLARI BAŞLIYOR
`TDB Genel Başkanı A.Tarık İşmen’in Genel Kurul Mesajı`

TDB Genel Başkanı A.Tarık İşmen, Nisan ayında başlayacak Oda Genel Kurulları için mesleki birlikteliğinin  önemine değindiği bir mesaj yayınladı.

***

“Sayın Başkan,

Odalarımızın Genel Kurullarını, Türk Dişhekimleri Birliği'nin kurumsal vizyonunu daha üst noktalara taşıyacak, dinamik ve üretken kılacak önemli platformlar olarak görmekteyiz. Genel Kurullarımızda alınacak kararlar mesleki politikalarımızı yönlendirerek gelişme, birlik ve dayanışma yeteneğimizi artıracaktır.

25/6/1985 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan 3224 sayılı Türk Dişhekimleri Birliği Kanunu ile tüzel kişiliğine kavuşan Dişhekimleri Odalarımız, 38 yıllık faaliyetlerini geride bırakırken düzenli olarak Genel Kurullarını özgür ortamlarda ve özgür iradeleri ile gerçekleştirmektedirler. Dişhekimlerinin Oda organlarında görev almaları tamamen gönüllülük esasına dayandığından, meslek adına çıkarsız bir öz veriyi seçilen meslektaşlarımızın günlük yaşamlarının doğal bir parçası haline getirmektedir. Bu doğal katılım ile gelişen mücadele inancı önümüzdeki dönemde de Türk Dişhekimleri Birliği'nin çalışmalarındaki en önemli güç olacaktır.

Kurumsal geçmişimizle bugüne taşıdığımız başarıların gerisinde, etik değerlere bağlılık, özgüven ve büyük bir emek vardır. Kamu kurumu niteliği kimliğimizin getirdiği değerlerimizi koruma reflekslerimizi ve kamu yararı amacımızı tüm çalışmalarımızda daha iyi noktalara taşıyan, mesleğimiz ve meslektaşlarımızla ilgili gelecek kararlarının alındığı buluşma platformları olan Oda Genel Kurulları, ayrıca demokratik kitle örgütü oluşumuzu da tescil etmektedir.

Sayın Başkan,

Dişhekimliği eğitiminde kadın erkek oranı yıllar içinde genel olarak toplam nüfustaki kadın erkek oranlarına paralel seyretmiştir. Son yıllarda kız öğrenci sayısının %55'i geçtiği görülmektedir.

TDB üyesi dişhekimlerinde de cinsiyet dağılımına bakıldığında kadın oranının yükseldiğini erkek sayısının azaldığını görüyoruz. Neredeyse meslek grubunun yarısını oluşturan kadın dişhekimlerinin meslek örgütümüzde temsil oranlarına baktığımızda ne yazık ki çok düşük oranda. Mesela 19. Çalışma Döneminde TDB Kurullarında %77 erkek %23 kadın, Dişhekimleri Odalarında ise %74 erkek %26 kadın dişhekiminin görev aldıklarına tanık oluyoruz.

2022-2023 öğretim yılı dişhekimliği fakültelerindeki öğretim elemanlarının akademik görevlerine ve cinsiyete göre dağılımında ise oran, sevindirici bir şekilde %65 kadın, %35 erkek öğretim üyesi ile kadın dişhekimleri lehine değişiyor.

Dişhekimleri Odaları Genel Kuruluna katılım ve seçimlerinde kadın dişhekimlerini; ağız diş sağlığı hizmet sunumundaki aktif rollerini meslek örgütümüzün her kurulunda görev alarak sürdürmeye, ağız diş sağlığı politikalarının belirlenmesinde etkin rol oynamaya, temsil etmede belirleyici olmaya çağırıyoruz.

Ayrıca yabancı uyruklu olup, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından verilen izinle mesleğini icra etmekte olanlar "Dişhekimleri Odalarımızın Genel Kurullarına katılamaz, seçimlerinde oy kullanamazlar" hükmü unutulmamalıdır.

Diğer yandan 12-15 Eylül 2024 tarihlerinde ulusal ve uluslararası değerli bilim insanlarının yer aldığı, yine ülkemiz ve yurtdışından bir çok expodental firmasının dişhekimliği alanında en son teknolojiyi sergileyeceği fuar ve  dişhekimliğinin bilim ve teknoloji olimpiyatı FDI 2024 Dünya Dişhekimliği Kongresi ülkemiz adına meslek örgütümüzün gurur sayfasında yerini alacaktır. Genel Kurul esnasında 110. FDI Dünya Kongresinin duyurulmasını rica ediyoruz.

Bu duygularla Oda organlarında günümüze kadar çalışmış, emek vermiş başta siz değerli Başkan olmak üzere tüm meslektaşlarıma teşekkürlerimi sunarken, Genel Kurulunuza katılan haziruna iyi dilek, selam ve saygılarımı gönderiyorum.”

 

2024 YILI ODA GENEL KURUL TARİHLERİ

20-21 Nisan

27-28 Nisan

4-5 Mayıs

11-12 Mayıs 

ADANA

ADIYAMAN

İSTANBUL

BATMAN

ANKARA

AFYONKARAHİSAR

MANİSA

 

ANTALYA

AYDIN

SAMSUN

 

DİYARBAKIR

BALIKESİR

UŞAK

 

ELAZIĞ

BURSA

 

 

ERZURUM

ÇANAKKALE

 

 

ESKİŞEHİR

ÇORUM

 

 

KAYSERİ

DENİZLİ

 

 

KOCAELİ

EDİRNE

 

 

KONYA

GAZİANTEP

 

 

MALATYA

HATAY

 

 

MUĞLA

ISPARTA

 

 

OSMANİYE

İZMİR

 

 

SAKARYA

KAHRAMANMARAŞ

 

 

TRABZON

KIRKLARELİ

 

 

 

MARDİN

 

 

 

MERSİN

 

 

 

ORDU

 

 

 

SİVAS

 

 

 

ŞANLIURFA

 

 

 

TEKİRDAĞ

 

 

 

VAN

 

 

 

ZONGULDAK