İZMİR 27. ULUSLARARASI BİLİMSEL KONGRE VE SERGİSİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ...

İzmir Dişhekimleri Odası tarafından düzenlenen  27. Uluslararası Bilimsel Kongre ve Sergisi, 28-31 Ekim 2021 tarihleri arasında İzmir Tepekule Kongre ve Sergi Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Kongrenin açılışına Türk Dişhekimleri Birliği Genel Başkanı A.Tarık İşmen ve Merkez Yönetim Kurulu Üyeleri, İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Dişhekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İrfan Karadede, Dişhekimleri Odalarının Başkan ve Yöneticileri, İzmir Tabip Odası Başkanı Op. Dr. Lütfi Çamlı, Belediye ve İl Sağlık Müdürlüğü Yöneticileri, akademisyenler, dişhekimleri ve sağlık sektörü temsilcileri katıldı.

Açılış konuşmasını yapan İzmir Dişhekimleri Odası Başkanı Yaman Yamangil, pandeminin olumsuz etkileri nedeniyle bir süredir gerçekleştiremedikleri kongre ile yeniden yüz yüze gelebilmenin mutluluğunu yaşadıklarını belirtti.  Yamangil, uluslararası nitelik taşıyan bu organizasyonda 3 salonda 30'un üzerinde konferans ve seminer gerçekleştirileceğini ayrıca 64 firmanın da 4 bin metrekarelik fuar alanındaki stantlarında son ürünleri ve teknolojileri sergileyeceklerini dile getirerek, tüm katılımcılara ve emeği geçenlere teşekkür etti.

Türk Dişhekimleri Birliği Genel Başkanı A.Tarık İşmen de yaptığı konuşmada;  Türkiye'de gereğinden fazla açılan dişhekimliği fakültelerinin meslek adına olumsuz bir gelişme olduğunu ve bu durumun sürdürülebilir olmadığını ifade etti.

İşmen;  “Ülkemizde; gelişmiş ülkelere göre tüm yaş gruplarında yaygın olan diş ve diş eti hastalıklarının dişhekimlerinin sayısının artırılması ile çözümü mümkün olmayacaktır. Koruyucu ve önleyici sağlık hizmetlerine öncelik veren, insan gücü planlamasını; ihtiyaç, talep ve nüfus kriterlerine göre belirleyen ulusal sağlık politikaları oluşturulmadan, diş ve diş eti hastalıklarının çağdaş ülke seviyelerine getirilmesi mümkün değildir. 

Son 10 yıldır dişhekimliği eğitimi alanında insan gücü planlaması ilkeleriyle bağdaşmayacak şekilde birbiri ardına dişhekimliği fakülteleri açılmış ve öğrenci kontenjanlarında kaygı verici artışlar yaşanmıştır.  2002 yılında 19 olan dişhekimliği fakülte sayısı bugün 103 sayısına çıkmıştır. 103 dişhekimliği fakültesinin 88’inde eğitim verilmektedir. Gelecek yıllarda diğer fakültelerde de eğitim başlayacaktır. 2005 yılında 960 olan kontenjan; 2018’de 63 fakültede 4991 sayısına, 2021’de ise 88 fakültede 8866 sayısına ulaşmıştır.

Geçmiş 10 yılda olduğu gibi gelecek 10 yılda da yeni fakülteler ve kontenjan artırımlarının son beş yıllık ortalaması olan yıllık %17,82 kontenjan artışı olması durumunda, 2028 sonrası için tam bir felaket tablosu ile karşı karşıyadır. Gelecek yıllarda da açılmış olan fakültelerin eğitime başlaması ve yeni fakültelerin de açılması da kaçınılmaz görünmektedir. 2022 yılından itibaren yeni fakülte açılmadan eğitime başlamamış fakültelerin eğitime başlaması ile 2028 yılında tahminen 101 bin 94 kişilik bir kalabalığa ulaşacağız. Bu sayı Türkiye için kabul edilebilir ve yönetilebilir bir sayı değildir.” diye konuştu.

İşmen; “Bu kongre pandeminin büyük yıkımları arasından doğan aydınlık müjdecisi gibi bizlere umut taşıdı" diyerek, başta İzmir Dişhekimleri Odası Başkanı Yaman Yamangil olmak üzere kongrede emeği geçenlere  teşekkür etti.

Cumhuriyet Bayramı arifesinde açılışının yapıldığı Kongre konuşmasında Cumhuritemizin 98.yıldönümüne de değinen TDB Genel Başkanı A.Tarık İşmen;  "Cumhuriyet; bir milletin tek adam esaretinden ve ümmet zihniyetinden kurtuluşu, demokrasi ile taçlandırılarak kurumları ile  halkın yönetime katılımını sağlayan,  hak ve hürriyetlerin güvencesini temel alan bir değerdir.   Büyük fedakârlıklarla vatanın her karış toprağını savunarak Türkiye Cumhuriyetinin  kurulmasına önderlik eden Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehitlerimizi sevgi, saygı ve minnetle anıyor, aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyoruz.” diyerek sözlerini tamamladı.

İzmir'de bulunan dişhekimliği fakültelerinin de desteklerinin alındığı kongre kapsamında; alanında uzman yerli ve yabancı akademisyenlerin yer aldığı bilimsel programların dışında sosyal aktiviteler, poster sunumları ve çeşitli etkinlikler de düzenlendi. Katılımcılar 4 gün süren kongre boyunca dişhekimliği mesleği ile ilgili bilimsel,  teknolojik yenilikleri ve gelişmeleri yakından takip etme fırsatı buldu, ayrıca dişhekimliği malzeme üretimi, ithalat ve satışını yapan firmaların kurdukları  stantlarda en yeni ürünler ile buluştu.

Türk Dişhekimleri Birliği