TDBD 187.SAYI BAŞYAZI
`GENÇLERİ İŞSİZLİĞE MAHKUM ETMEYİN`

Merhaba,

Ekim ayıyla birlikte yeni eğitim dönemimizde başlıyor ve ülkemizin en iyi puanını yapan gençlerimiz sağlık sisteminin parçası olmak, insanlığa sağlık verip şifa olmak için dişhekimliğini seçiyorlar.

İşte sorun tam da burada başlıyor:

Tüm itirazlara rağmen kontrolsüzce açılan fakülteler,

Yetersiz eğitim kadroları,

Neredeyse apartmandan bozma yerlere verilen fakülte açma izinleri,

Ülke gerçekleriyle örtüşmeyen kontenjan artışları,

Preklinik ve klinik yeterliliği olmayan fakülteler ve sonuçta mezun edeceğimiz genç kardeşlerimi bekleyen flu bir gelecek...

Yıllardır bıkmadan usanmadan söyledik ve söylemeye devam ediyoruz.

Popülist davranmaktan vazgeçin, bu parlak beyinleri geleceği belirsiz bir mesleğe hapsetmeyin.

Sağlık Bakanlığı mesleğimizi yakından ilgilendiren yönetmeliğimizi yeniden düzenliyor, Ağız Diş Sağlığı Daire Başkanı Dr. Emre Korkut başkanlığında hazırlanan yönetmelik taslağına ilişkin görüşlerimizi Bakanlığa iletmiştik.

Sayın Bakanımızı ziyaretimiz sonrasında Sağlık Hizmetleri Genel Müdürümüzün de katıldığı toplantıda yönetmeliğe dair görüşlerimizi yüz yüze ifade etmeye ve birlikte çalışmaya başladık.

Amacımız bürokrasiyi azaltırken meslek örgütümüzün etkinliğinin artırılmasını sağlayarak denetleme görevimize yeniden sahip çıkmak.

Özellikle dijital medyada ve çeşitli alanlardaki haksız rekabetin simgesi olan reklamları ve hekim dışı sermayenin alanımıza nüfuzunu önlemek istiyoruz.

Genel Kurulumuzda da ifade ettiğimiz Dişhekimliğinin Geleceği Çalıştayı’nın hazırlıklarına başladık. İzmir’de gerçekleştireceğimiz Genişletilmiş Yönetim Kurulu toplantısında etraflıca konuşacağımız konu başlıkları sonrası bu organizasyonumuzu  gerçekleştireceğiz.

Geçtiğimiz ay içinde çok trajik bir kayıp yaşadık. Isparta’da genç bir kardeşimizi büyük bir ihmalkarlık sonucu kaybettik. Acımız çok derin ancak bu olayın gerçek sorumlusu ortaya çıkana kadar soruşturmayı takip edeceğiz. Kardeşimizin kederli ailesine ve camiamıza sabırlar diliyorum.

Eğitimde yaşadığımız kayıplar ve mezuniyet sonrası ortaya çıkan eksiklikleri gidermek, sorumluluğumuzu yerine getirmek için eğitim akademimizi yeniden organize ettik ve çalışmalara başladık. Önümüzdeki süreçte gerek çevrimiçi gerekse yüz yüze eğitim ve kurslar yeniden başlayacak.

Güzel bir haberle güzel günlerin geleceğini söyleyelim: Meslektaşımız sayın Dr. Duygu İlhan FDI Yönetim Kurulu üyeliğine seçildi. Dış İlişkiler Komisyonumuzun yıllardır ördüğü iyi ilişkiler, gerek FDI’da gerekse ERO’da görev yapan arkadaşlarımın işlerini en iyi şekilde yapmaları bizlere bu güzel gururu ikinci kez yaşatıyor.

Umuyorum ki FDI Başkanlığı da bu güzel başarılar sonrası ülkemizi temsil eden bir meslektaşımıza yakışacaktır.

Sağlıkla kalın.

A.Tarık İşmen
Türk Dişhekimleri Birliği
Genel Başkanı