TDBD 180.SAYI BAŞYAZI
BİR YILDA NE ÖĞRENDİK?

Değerli Meslektaşlarım,

Tam bir yıl önce Çin’in Vuhan kentinde başlayan ve 10 Mart 2020’de İstanbul’da iki ölümle ülkemizde de gündeme gelen pandeminin birinci yılını doldurduk. Çoğumuzun birkaç günde geçeceğini düşündüğü pandemi haftalar, aylar sürdü ve bugünlerde bir yılını doldurdu. Kayıplarımızla, ekonomimizle, psikolojimizle, görünmeyenle, bilinmeyenle, tam 1.5 gramla mücadele ediyoruz.

Gün itibariyle 385’i sağlık çalışanı, 27’si dişhekimi, üçü diş teknisyeni olmak üzere ülkemizde 29 bini aşkın insan yaşamını yitirmiş durumda. Vefatlar ve ekonomik kayıpların yanı sıra DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus’un da açıkladığı gibi corona virüsünün yol açtığı kitlesel travma İkinci Dünya Savaşı’na kıyasla çok daha fazla olduğu ve pandeminin ruh sağlığı üzerindeki etkisinin uzun yıllar boyunca sürmesinin de beklendiği belirtiliyor.

Dişhekimliği camiası olarak Covid-19 sebebiyle yitirdiğimiz meslektaşlarımıza son olarak Kayseri Dişhekimleri Odası Başkanımız Emrullah Maraş da eklendi. Kayseri Dişhekimleri Odası’na, TDB’ye ve mesleğimize yaptığı katkıları iç sayfalarımızda okuyacaksınız. Meslek örgütümüz bir ağabeyini, bir dostunu, bir aktivistini ve bence insan gibi bir insanı kaybetti. Kendisine rahmet, hepimize, kıymetli ailesine başsağlığı ve sabır dilerim.

Lise çağlarımızda Coğrafya dersinde Türkiye’nin renkli bölgelere göre ayrılmış haritalarıyla büyüdük, şimdi ise aynı coğrafi haritanın illere göre 100 bin nüfusa düşen Covid-19 vaka sayılarını gösteren haliyle büyüyor çocuklarımız. Bu haritaya göre kısıtlamaların getirildiği bir ortamda aşı temini, aşılamanın yeterliliği, koruyuculuğu tartışmaları, yoğun bakım ve ağır hasta ayrımının, yatak doluluk oranlarının ülke genelinde verilmesi ama kısıtların illere göre yapılması gibi birçok şeffaf olmayan ve güvensizlik yaratan kararlar pandemi savaşında büyük zaman ve can kaybına neden olmaktadır.

Tıpkı 1 Haziran normalleşme kararları gibi bu kararlar da erken alınmıştır. Sosyal devlet ilkelerine uygun bir şekilde 14-28 gün kapanmayı uygulamamış, resmi rakamlarla bile 3 milyona yakın yurttaşımız hasta olmuş, 30 bine yakın yurttaşımız yaşamını kaybetmiştir. Sağlık emek ve meslek örgütleri doğrultusunda TDB’nin de önerisi 120-150 milyon doz aşı temin ederek toplumda aşıyı yaygınlaştırmak, aşıya adil ve eşit erişimle toplumsal bağışıklığı sağlamak, bunu yaparken de sosyal devlet ilkeleriyle yurttaşlarımıza mali yardım sağlayarak 14-28 gün bireysel hareketliliğin korunduğu toplumsal kısıtlamaların getirildiği bir kapanma uygulamasını yapmaktır. Sağlık Bakanlığı’na bir kez daha konunun paydaşları olan sağlık emek ve meslek örgütleriyle işbirliğinin önemini hatırlatıyoruz.

Geçen ay 179. sayımızla ilk e-Dergi’mizi sizlere ulaştırdık. Basılı dergide bazen haftalarla ölçülen dağıtım sürecini göz önünde bulundurduğumuzda e-derginin kayıtlı adresi bulunan 21.600 meslektaşımıza dakikalar içinde ulaştırılması ciddi bir atılım oldu. Bu atılımın bir diğer parçası da dergimizi bundan böyle her ay yayımlayacak olmamızdı. Sizlerin de katkılarıyla (özellikle e-mail adreslerinizi güncel tutmanızı rica ediyoruz) dergimizi daha işlevli hale getireceğimizi düşünüyoruz.

Önümüzde duran bir başka görev de hepimiz için çok büyük önem arzeden ‘Ağız ve Diş Sağlığı Hizmeti Sunulan Özel Sağlık Kuruluşları Hakkında Yönetmelik Taslağı’. Bu konuda Merkez Yönetim Kurulu’muz, hukuk büromuz ve 37 odamız ortak çalışarak meslek saygınlığımız ve işlerliği için önerilerimizi Sağlık Bakanlığı Ağız Diş Sağlığı Daire Başkanlığı’na ulaştırdık, yaptığımız görüşmelerde yaklaşımın olumlu olması Taslak’ta istediğimiz düzenlemelerin mahkeme yoluna gitmeden yapılması umudumuzu artırmıştır.

Yaşamak ve yaşatmak için halklarından vazgeçmeyen, dayanışma içinde mücadele eden tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutlarım. Dünyada cinsler içinde doğum gibi kutsal bir üretim yeteneğiyle tüm yaşam alanlarında da üreten en değerli varlıklarımız kadınlara toplumda ne kadar değer versek azdır. Kadın cinayetlerinin durdurulması için kanunların bir an önce caydırıcı hale getirilmesini ve daha da önemlisi uygulanmasını talep ediyoruz.

Birlik olarak, bencillik yapmadan bu pandemi savaşından tüm dünya halklarıyla birlikte kamucu, paylaşımcı bir politikayla çıkılacağına inanıyoruz. Tüm bilgimiz, birikimimiz ve katılımcı anlayışımızla çalışmaya devam ediyoruz. Sizler destek olup katılım gösterdikçe daha güzel günlere doğru var gücümüzle çalışacağız.

Prof.Dr. Atilla S.Ataç
Türk Dişhekimleri Birliği
Genel Başkanı