TDBD 2021’DE E-DERGİ OLARAK YAYIMLANACAK
‘Daha güncel, daha pratik, daha doyurucu bir dergi’

Türkiye’de dişhekimliği dünyasının en önemli iletişim mecrası Türk Dişhekimleri Birliği Dergisi (TDBD) 35. yılına tarihsel önemde bir değişiklikle giriyor. 2021 başından itibaren kağıda basılı dergi yerini ‘e-dergi’ye bırakıyor. 
 
Uzun süredir gündemde olan e-dergi’ye geçme projesini salgınla birlikte basım ve dağıtım koşullarının olumsuz etkilenmesi üzerine hızlandırdık. Teknoloji çağının gereklilikleri, bilgiye hızla ulaşma ihtiyacı/talebi de bu dönüşümü kaçınılmaz kıldı. E-dergi, internette geçirdiğimiz zaman dikkate alındığında okuması ve erişimi bakımından en pratik yöntemdir. Sadece dijital ortamda yayımlanan dergi sayısı her geçen gün artmaktadır. 
 
2021 Şubat ayı başında ilk e-dergimiz olacak 179. sayımızı sizinle buluşturacağız. 
 
E-dergi’nin  hazırlanır hazırlanmaz  istenilen zaman ve yerde  pdf sayfadan işlenebilir metne web sitesi üzerinden ulaşılabilmesi ve pandemi sürecinde temasın azaltılması gibi önemli avantajları var. 
 
Bu geçiş sürecinde derginin işlevini daha sağlıklı bir şekilde yerine getirebilmesi için meslektaşlarımızın da desteğine ihtiyacımız var. Güncel mail adresinizi Odanızla  ile paylaşmanız bunun en önemli kısmını oluşturuyor. Posta adresinize basılı dergi gelmeyeceği için kayıtlı mail adresinizin mutlaka kontrol edilip güncel değilse düzeltilmesi gerekiyor . 
 
Diğer taraftan, dergiyi basılı olarak kağıt üzerinde okumaya alışkın olan, ekrandan okumayı sevmeyen meslektaşlarımızın varlığının farkındayız. Ancak, kaynaklarımızın önemli bir bölümünün kağıt, baskı ve dağıtım için harcandığı, temasın en aza indirilmesi gereken pandemi döneminde bu adımın zorunluluğunun anlaşılacağını ümit ediyoruz. E-dergiyi ayda bir yayımlayarak, daha çok içerik, daha güncel haber sunarak yeni formata ısındıracağımızı düşünüyoruz. 
 
Pdf formatında hazırlanan e-dergi sayesinde ilan sayfalarında ilgi duyduğunuz bir ürün hakkında bilgi almak istediğinizde karekod vs taratmak zorunda kalmadan, firmanın sayfada verdiği linke tıklayarak ulaşmanız mümkün olacak.
 
Dağıtım açısından çok büyük bir kolaylık sağlayan e-dergi sayesinde eski sistemde bir haftayı bulan baskı ve iki haftayı bulan dağıtım süresini atlayarak, derginizi hazırlandıktan saniyeler sonra mail kutunuza ulaştırabileceğiz. Üstelik dağıtım şirketlerinden kaynaklanan aksaklıklar, telefon trafikleri vb. sorunlar  tümüyle ortadan kalkmış olacak. 
 
Çevresel etki açısından baktığımızda her sayıda tonlarca ithal kağıdın kullanıldığı, yüzlerce araç ve kuryenin dağıtım için dolaştığı basılı dergi formatından vazgeçerek karbon ayak izimizi küçültmek gibi ekonomik değeri kolay ölçülemeyecek ama toplumsal sorumluluğumuz açısından değerli bir sonuç da elde etmiş olacağız.
 
Yeni formatın başarısı elbette siz meslektaşlarımızın göstereceği ilgiye bağlı. Mail adresinizi güncellemenizi ve mail kutunuza gelen derginizi açıp, okumanızı  rica ediyoruz. 
 
TDBD’yi Türkiye’de dişhekimliği alanında en güçlü yayınlardan biri haline getiren desteğinizi heyecanla girdiğimiz yeni dönemde de bekliyoruz.
 
Türk Dişhekimleri Birliği