ÜZGÜN, TEDİRGİN VE ÖFKELİYİZ!
Dişhekimini bıçaklayan kişi yeniden aramızda

Bursa Ağız ve Diş Sağlığı Merkezinde (ADSM) çalışan dişhekimini, ortada hiçbir sebep yokken göğsünden bıçaklayarak yaşamsal tehlike geçirmesine sebep olan kişi  13.01.2021 tarihinde tahliye edilerek topluma katıldı.

Diş ağrısı şikayetiyle 18.09.2019 tarihinde ADSM’ye başvuran Mert Demir’in dişinin çekimi için gerekli “uyuşma” sağlanamadığından, olası enfeksiyonun tedavisi sonrasında çekim yapılmasına karar verilmiştir. Reçetesi yazılıp yeni randevu verilmek üzereyken, cebinden çıkarttığı bıçağı hekimin göğsüne saplayan Mert Demir yakalanmış, Dişhekimi de tedaviye alınmıştı.

Bursa 15. Ağır Ceza Mahkemesinde yürütülen yargılama sonunda, sanık Mert Demir, 13 Temmuz 2020 tarihinde, yerine getirdiği kamu görevi sebebiyle kişiyi öldürmeye teşebbüs etmek suçundan 11 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırılmıştı.

Bu Kararın istinaf incelemesi sonucunda, Bursa Bölge Adliye Mahkemesi 1. Ceza Dairesi, sanığın eyleminin, neticesi itibariyle ağırlaşmış kasten yaralama suçu olduğuna karar vermiş; bu suçtan dolayı cezanın alt sınırından uzaklaşarak sonuçta 5 yıl 15 ay hapis cezası takdir etmiştir.

Bu Mahkeme kararına karşı gerekli itiraz, Türk Dişhekimleri Birliği’nin desteğiyle, Meslektaşımız tarafından yapılacaktır.

Ancak hepimiz için üzüntü ve kaygı vericidir ki; kamu görevini yapmakta olan dişhekimini göğsünden bıçaklayarak yaşamsal tehlike geçirmesine neden olan sanık, 6 yıldan fazla ceza almış olmasına karşın, ceza infaz sistemimizin adaletsiz bir sonucu olarak, sadece on altı aylık tutukluluk süresi sonunda tahliye edilmiştir.

Özveriyle görevini yapmaya çalışan bir sağlık çalışanını bıçaklayan kişi, kısa bir süre tutuklu kaldıktan sonra, ıslah olduğuna ilişkin herhangi bir rapor da olmaksızın toplumun içine katılmıştır.

Üzgün, tedirgin ve öfkeliyiz!..

Sağlık hizmeti sunarken şiddete uğramamak,  şiddete uğradığımızda ise toplumun ve Devletin yanımızda olmasını; hukuk sisteminin de adalet üretmesini bekliyoruz. 

Türk Dişhekimleri Birliği