TDBD 176.SAYI BAŞYAZI

Değerli Meslektaşlarım Bir yazıyı kaleme alırken çerçevesini belirlemek için yazaca- ğınız konuları düşünmek, gündemi yakalamaya çalışmak zor iştir aslında. Ama bu bizim için çok geçerli olmuyor; yaşadığımız coğrafya da gündem neredeyse saatlerle ölçülebilecek zaman dilimlerinde değişiyor. 2020 başladığından beri 2019’un şikayet ettiğimiz günlerini özler olduk. Gelecekteki belirsizlik bizleri elimizde olanları korumaya yöneltiyor. Ekonomik krizle, depremlerle, yangınlarla, komşu ülkelerle olan sorunlarla, çığlarda çatışmalarda yitirdiğimiz insanlarımızla dertlenirken Koronavirüs dediğimiz 2019-nCoV dünyada pandemik bir sorun haline geldi.

Kayseri’de 28-29 Şubat 2020 tarihinde yaptığımız Başkanlar Konseyi toplantısında mesleğimizle ilgili belirsizliklerini koruyan Ürün Takip Sistemi, e-makbuz, rehber fiyat tarifesi gibi konuları her yönüyle ele alarak meslektaşlarımızı doğru yönlendirecek ortak bir anlayışa ulaşmaya çalıştık. Koruyucu ve önleyici ağız diş sağlığını önceleyen hekimler olarak pandemi ilan edilen salgın hastalık durumlarında toplum sağlığını korumak adına hastalarımızı, çalışanımızı, kendimizi korumak ve özellikle klinik-toplum bulaş yolunu önleme açısından gerekirse akut belirtilere sahip hastalarımıza (acil tedavi kapsamında olmayan) bakmama dahil her türlü kişisel korunma önlemlerini almakla ve ekipmanlarını kullanmakla yükümlü olduğumuzu unutmamalıyız. Almış olduğumuz bilimsel temelli eğitim ve toplum sağlığı bizim için tek rehber olmalı.

20 Mart Dünya Ağız Sağlığı Günü için dergimizin kapağında da gördüğünüz gibi FDI’ın belirlediği sloganlarla halkımıza, hastalarımıza ağız diş sağlığının önemi hakkında gerekli bilgilendirmeleri yapacağız. Toplum ağız diş sağlığı için hem kendimizin hem toplumun hem de düzenleyici unsur olan devletin sorumluluklarına vurgu yapacağız.

Önümüzdeki yakın dönemde gerek odalarımızın bilimsel etkinlikleri, gerekse de TDB Akademi etkinliklerinde izlenecek yol konusunda da gelişmeler üzerine sizlerle irtibat halinde olacağız.

Felaketlerin, acıların toplumları, halkları dayanışmaya, yardımlaşmaya itmek; ayrılık ve farklılıkları da bir süre için unutmasını sağlamak gibi bir etkileri de olur. 2020 yılının ilk üç ayında dünyada ve ülkemizde yaşanan felaketleri de bu millet kurtuluş sa- vaşını kazanmasının, Cumhuriyetin kuruluş yıllarındaki devrimleri başarmasının temeli olan birlik,beraberlikle atlacaktır.

Bu vesileyle egemenlik erkini millete teslim eden TBMM’nin kuruluşunun 100. yılını kutluyor, daha sağlıklı ve huzurlu günlerde buluşmak dileği ile sağlıkla kalın diyorum. Topluma verdiğimiz sözün arkasındayız.

Prof.Dr. Atilla Stephan Ataç
​Türk Dişhekimleri Birliği
Genel Başkanı

TDBD 176.Sayı için tıklayınız