FDI – Dünya Dişhekimleri Birliği

Dünya Dişhekimleri Birliği (FDI)dünya çapında bir milyondan fazla dişhekiminin temsil etmenin yanı sıra, 200`den fazla üye Ulusal Dişhekimliği Birliği ve uzman grubundan oluşan bir üyelik organizasyonudur.

Uluslararası bir dişhekimleri federasyonu kurma fikri, ilk olarak Kopenhang Dişhekimleri Cemiyeti`nin 1894`te Kopenhang`ta yapılan bir toplantısında görüşülmüştür. 1900`de Paris`te bir kongre sırasında Uluslararası Dişhekimleri Federasyonu (FDI), "dişhekimliği eğitimini ilerletmek" amacıyla kurulmuştur.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ile resmi ilişki içerisinde bulunan sağlıkla ilgili iki sivil toplum kuruluşundan biri olarak, "tüm insanlar için en iyi oral ve genel sağlığı teşvik etme" misyonuyla hareket eden FDI, DSÖ ile uzun bir işbirliği tarihine sahiptir.

Politikaların, standartların ve oral sağlıkla ilgili her türlü bilginin dünya çapında geliştirilmesi ve yayılmasına katkıda bulunmak amacıyla FDI; oral sağlıkla, dişhekimliği uygulamasıyla ve toplum diş sağlığıyla ilgili farklı sorunlar üzerine güncel düşüncelerini ortaya koymak için tutum bildirileri yayımlar. Mümkün olduğu yerde kanıta ve de uzman grupların oy ve fikir birliği sonuçlarına dayanan bu deklarasyonlar, dünya çapında sağlık meslek örgütlerine dağıtılmakta ve ulusal politika planlaması için şablon olarak vazife görmektedir.

FDI, kendi üye birliklerinin adına hareket eden dişhekimlerinin ve diğer sağlık profesyonellerinin global sesidir.

FDI aynı zamanda Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği ile işbirliği içinde çalışır. FDI, kendi üye birliklerinin menfaatlerini korur ve mesleki örgütlerin olmadığı ülkelerde kurulması için teşvik eder.

Birliğimiz, 1988 yılından beri FDI üyesidir.

FDI`IN DESTEKLEDİĞİ ÇALIŞMALAR

FDI  başlıca toplum sağlık etkinliği olarak; uygun politikalarıyla, eğitimlere ve teknolojiye katkıda bulunarak  oral ve genel sağlık statüsünün farklarına ve eşitsizlikleri üzerinde çalışmalar yapar.  

Tütün kullanımı ve yüksek miktarda şeker yemek gibi sağlık risklerinin azaltılmasının yanında diş çürümelerini önlemek için flüoritleri teşvik etmek FDI`ın sürekli gündemindedir.

FDI`IN İŞBİRLİĞİ İÇİNDE OLDUĞU KURULUŞLAR

Dünya Sağlık Örgütü (WHO)
Birleşmiş Milletler (UN)
Pan Amerikan Sağlık Örgütü (PAHO)
Dünya Sağlık Meslekleri Birliği (WHPA)
Dental Endüstri ve FDI Tüzel Ortakları
Uluslararası Diyabet Federasyonu (IDF)

FDI KONGRELERİ

FDI tarafından organize edilen Yıllık Dünya Dişhekimleri Kongreleri, uluslararası oral sağlıkta tüm paydaşlar arasında bilgi paylaşmayı hedefleyen büyük bir organizasyondur. Düzenleyen ülkeler adına bir prestij olup tanıtımlarına büyük bir katkı sağlamaktadır.

FDI 2013 Kongresi İstanbul`da Yapıldı

FDI`ın Mart/2012 deki Lizbon toplantısında 101. Dünya Dişhekimliği Kongresinin Türkiye`de yapılmasına karar verilmiş ve FDI 2013 Dünya Dişhekimliği Kongresi, 28 Ağustos-31 Ağustos 2013 tarihinde İstanbul`da gerçekleştirilmiştir.

Kongre kapsamında Avrupa ve Balkanlar, ABD, Kanada, Rusya, Orta Doğu, Avustralya, Yeni Zelenda,  Çin, Asya ve Afrika ülkeleri ile Türk Cumhuriyetlerinden dişhekimleri, akademisyenler ve dişhekimliği  öğrencileri Kongre nedeniyle  ülkemizde bir araya gelmiştir.

Dünya Dişhekimleri Birliği`nin (FDI)  "Dental Olimpiyatları" olarak adlandırılan Kongresi içerisinde mesleğimiz için  çok önemli organizasyonlar gerçekleştirilmiştir; 

*  Bilimsel Programlar,
*  Expodental,
*  FDI Genel Kurulu
*  ERO (Avrupa Dişhekimleri Bölgesel Organizasyonu) Genel Kurulu
*  IADS (Uluslararası Dişhekimliği Öğrencileri Birliği)  Genel Kurulu
*  3.Komşu Ülke Dişhekimleri Birlikleri İşbirliği Platformu Toplantısı

Kongre Bilimsel programı bugünkü dişhekimliğinin tüm yönlerini kapsayan toplam 170 konuşmacı, geniş bir programa yayılmış dersler ve dört günlük süre boyunca devam eden interaktif oturumlardan oluşmuştur. Ayrıca 800 poster sunumu gerçekleşmiştir. Bunların 15’i poster oturumları ve 347 ek sözlü sunum için moderatör olmuştur.

Kongre fuarı alanı ise 6.000 metrekareden fazla alan tahsisi ile son zamanların en kapsamlı fuarlarından biri olmuştur.

Ayrıca, dişhekimliğinin geleceğine bilimsel referans olacak "İstanbul Deklarasyonu" gibi önemli bir belge,  139 üye ülke tarafından FDI Genel Kurulunda kabul edilerek yayımlanmıştır.

Temsilcilerimiz FDI Konsey Üyeliğine ve FDI Eğitim Komitesine Seçildi

FDI 101. Dünya Dişhekimleri Birliği (FDI) Kongresinde temsilcimiz Prof. Dr. Nermin YAMALIK,  FDI Konsey Üyeliğine ikinci kez seçilerek büyük bir başarıya imza atmıştır.

FDI Konsey Üyeliğinden boşalan 4 üyelik için 8 ülke (ABD, Kanada, Türkiye, Fas, Kore, Hindistan, Moğolistan ve Pakistan) adaylarının yarıştığı seçimlerde Prof.Dr.Nermin YAMALIK, FDI Genel Kurulu’nun 30.08.2013 tarihli oturumunda birinci sıradan seçimleri kazanmıştır. ABD, Fas ve Kanada adayları da diğer Konsey üyeliklerine seçilmiştir.

İlk kez 2-5 Eylül 2010 tarihlerinde Brezilya`nın Salvador da Bahia şehrinde yapılan Dünya Dişhekimleri Birliği (FDI) 98. Kongresi`nde Konsey Üyeliğine seçilen Prof. Dr. Nermin YAMALIK, daha önce de  2001–2004 / 2004–2007 yılları arasında  FDI Dental Practice Komitesi ve 2007-2010 yılları arasında da  FDI Eğitim Komitesi’nde görev yapmıştır.

Birliğimizin kuruluşundan itibaren önem verdiği uluslararası ilişkilerde uzun soluklu ve istikrarlı çalışmaları sayesinde FDI’ın en önemli karar organına temsilcimizin ikinci kez seçilmiş olması TDB’nin uluslararası arenadaki saygınlığını ve itibarını bir kez daha gözler önüne sermiştir.  11 Üyesi seçimle gelen ve oy hakkına sahip olan toplam 13 kişiden oluşan FDI Konseyi,  kararların alındığı en üst yapıdır. FDI,  dünya genelinde yaklaşık 1 milyon dişhekimini temsil etmekte ve dişhekimliği alanında önemli uluslararası organizasyon olma niteliği taşımaktadır. 

TDB Dış İlişkiler Komisyonu Üyesi Doç.Dr.Hande  ŞAR SANCAKLI da  31.08.2013 tarihinde toplanan FDI Konseyi tarafından FDI’ın en önemli Komitelerinden olan FDI Eğitim Komitesine seçilmiştir.  

Yıllardan beri süregelen yoğun emek, çaba ve inancın ürünü olan bu başarı; meslek örgütümüz için büyük bir onur kaynağı olmuştur.

Prof.Dr.Nermin YAMALIK ve Doç.Dr.Hande  ŞAR SANCAKLI ile  2012 yılında Hong Kong’ta yapılan FDI 100.Dişhekimliği Kongresinde FDI İletişim ve Üye Destek Komitesi Üyeliğine seçilen Dr.Duygu İLHAN ve  29 Kasım 2007`den bu yana Doğu Avrupa Bölgesi Program Müdürlüğü görevini başarı ile sürdüren Dr. Sarkis SÖZKES, Birliğimizi ve ülkemizi başarı ile temsil etmektedirler.

6 yıl boyunca FDI Bilim Komitesi üyeliğini sürdüren ve ülkemizi temsil eden TDB Genel Başkanı Prof.Dr.Taner YÜCEL de, 11-17 Eylül 2011 tarihlerinde Meksika yapılan FDI Genel Kurulu`nda Bilim Komitesi üyeliği görevini tamamlamıştır.

Son 10 Yılın En Büyük FDI Kongresi...

FDI web sitesinde yayınlanan  resmi açıklamaya göre FDI 2013 Yıllık Dünya Dişhekimliği Kongresi (YDDK) ve Fuarına toplam 16,197 kişi katılmıştır. Toplam katılımcı sayısı bakımından  101. Dünya Dişhekimliği Kongresi,  son 10 yılın en büyük FDI Kongresi ve ayrıca Türkiye’de yapılan en geniş tıbbi kongre olma özelliğini taşımaktadır.

Çok genç bir meslek örgütü olarak böylesine büyük bir başarıya imza atmak hem mesleğimiz, hem örgütümüz hem de ülkemiz açısından büyük bir övünç kaynağı olmuştur.

FDI TARAFINDAN SON YILLARDA GERÇEKLEŞTİRİLEN KONGRELER VE KATILIMCI SAYILARI

YIL

ŞEHİR

ÜLKE

TOPLAM KATILIMCI SAYISI

2015 Bangkong TAYLAND 15,000
2014 Yeni Delhi HİNDİSTAN 19,500

2013

İstanbul

TÜRKİYE

16,197

2012

Hongkong

HONKONG

10,547

2011

Mexico City

MEKSİKA

6,239

2010

Salvador da Bahia

BREZİLYA

10,000

2009

Singapur

SİNGAPUR

6,755

2008

Stockholm

İSVEÇ

15,254

2007

Dubai

BİRLEŞİK ARAP EMİRLİKLERİ

14,293

2006

Shenzhen

ÇİN

10,700

2005

Montreal

KANADA

14,368

2004

Yeni Delhi

HİNDİSTAN

9,089

2003

Sidney

AVUSTRALYA

11,097

2002

Viyana

AVUSTURYA

9,490

2001

Kuala Lumpur

MALEZYA

7,348

2000

Paris

FRANSA

21,683

1999

Mexico City

MEKSİKA

18,817