PROF.DR.ATİLLA ATAÇ, ANKARA SAATİ PROGRAMINA KONUK OLDU

Türk Dişhekimleri Birliği Genel Başkanı Prof.Dr. Atilla Ataç, 18  Eylül 2020 tarihinde  KRTkulturTV’de Elif Doğan Şentürk'ün hazırlayıp Sunduğu '’Ankara Saati’ programına CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel ve Ankara Umumi Otomobil ve Şöförler Esnaf Odası Başkan Vekili  Cevdet Kavlak  ile birlikte canlı yayında konuk oldu.

Covid-19 sürecinde filyasyon ekiplerinin yaşadığı sıkıntıların çok boyutlu ele alındığı programda Prof.Dr. Atilla Ataç; ülke genelinde filyasyon ekiplerinde bir standart olmadığını, hatta aynı il içindeki farklı filyasyon ekiplerinde bile farklı uygulamalar olduğunu söyledi.

Filyasyonda görevli dişhekimlerinin ilaç yazıp yazmaması konusuna değinen Prof.Dr. Atilla Ataç, asıl önemli olanın anamnez alınmamış ve muayene edilmemiş bir hastaya sadece Covid çıktı diye masa başında  ilaç yazılması olduğunun altını çizdi. İlaçların yan etkilerinin bilinmediğini ifade eden Ataç, ‘Bir dişhekimi ya da filyasyonda görevli herhangi bir kişi hastaya ilacı verdi, hasta vefat etti hukuksal olarak ilacı yazan mı ilacı veren mi sorumlu?’ diye sordu.  

Ataç, filyasyonda çok ciddi sıkıntılar yaşandığını belirterek, filyasyon ekiplerinin yaşadığı diğer sorunları madde madde  özetledi.

  • Görevli personele kişisel koruyucu ekipman temini ve temin edilen kişisel koruyucu ekipmanın kalitesi,
  • Öğlen yemeği bulmakta zorlanılması,
  • Tüm gün giyilen koruyucu kıyafetlerin değiştirileceği alanın her zaman bulunamaması,
  • 09.00-23.00 saatleri arasında çalışmak zorunda olmaları, belli bir saatten sonra kendi özel araçları ile evlerine dönmek zorunda kalmaları.
  • Eğer ayrı bir hat sağlanmamışsa kendi özel telefonları ile Sağlık Bakanlığı’nın sistemine giriş yapmaları.
  • Adreslerde ilgili kişilerin bulunamaması, bunun için emek ve zaman harcanması.
  • Ağız ve Diş Sağlığı Merkezlerinde  görevli sahaya çekilen dişhekimlerinin çalıştıkları kurumlarda iş yükünün artması. Üniversitelerde yine sahada görevlendirilen uzmanlık öğrencilerinin eğitimlerinin durmuş olması.

Pandeminin önlenmesinde filyasyonun doğru bir yöntem olduğunu ancak şu anki uygulamada filyasyonun sorunlarla birlikte yaşandığını ifade eden Ataç, filyasyonun doğru şekilde organize edilmesinin ve tüm ülkede standardizasyonunun sağlanması gerektiğinin altını çizdi.

Türk Dişhekimleri Birliği