CHP ANKARA MİLLETVEKİLİ MURAT EMİR :
KAMUDA DİŞ POLİKLİNİKLERİ ÇALIŞAMAZ HALE GELDİ

Ankara'da COVID-19 vakalarındaki artışın devam etmesi ve hastanelerde boş yatak kalmaması üzerine temaslı hastaların takibinde algoritmayı değiştiren Sağlık Bakanlığı, sahaya sürdüğü dişhekimlerine, hastalara evde ilaç tedavisine başlama yetkisi tanımıştı. Birliğimiz tarafından konu ile ilgili yapılan açıklamada; filyasyonda ADSM’lerde çalışan dişhekimleri görevlendirildiği için mevcut hasta tedavi yükü filyasyonda görevlendirilmeyen dişhekimlerine kaldığı, özellikle nöbet yükünün  çok arttığı, işgücü kaybı ve  baştan beri yanlış olan performans sisteminin bile uygulanmaması sonucu ücret kaybının yaşandığı belirtilerek,  hem hastaların hem de dişhekimlerinin  süreçten zarar gördüğü ifade edilmişti. 

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir de uygulamadaki yanlışlığa değinerek,  COVID-19 vakalarındaki artış nedeniyle yatak kapasitelerinin dolduğu belirtilen Ankara'da dişhekimlerinin neredeyse tamamının temaslı hastalar için sahaya sürüldüğünü ve bu nedenle kamuda diş polikliniklerinin çalışamaz hale geldiğini söyledi. 

Türk Dişhekimleri Birliği

***

CHP'li Emir: Dişhekimleri sahaya sürüldü

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, Ankara'da diş hekimlerinin neredeyse tamamı temaslı hastalar için sahaya sürüldüğünü ifade etti.

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, COVID-19 vakalarındaki artış nedeniyle yatak kapasitelerinin dolduğu belirtilen Ankara'da diş hekimlerinin neredeyse tamamının temaslı hastalar için sahaya sürüldüğünü ve bu nedenle diş poliklinikleri çalışamaz hale geldiğini söyledi. Hastalara en erken randevunun 10 ile 15 gün sonrasına verilebildiğini belirten CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, "Sağlık sistemi yamalı bohçaya döndü. Bakanlık, ipin ucunu iyice kaçırdı" dedi.

Ankara'da COVID-19 vakalarındaki artışın devam etmesi ve hastanelerde boş yatak kalmaması üzerine temaslı hastaların takibinde algoritmayı değiştiren Sağlık Bakanlığı, sahaya sürdüğü diş hekimlerine, hastalara evde ilaç tedavisine başlama yetkisi tanımıştı. Filyasyon ekipleri, sayısı her geçen gün daha da artan temaslı hasta sayısına yetişemeyince Bakanlığın Ankara'da görev yapan diş hekimlerinin neredeyse tamamını sahaya sürme kararı aldığını belirten CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, şunları söyledi:

Neredeyse tamamı sahaya sürüldü

"Türkiye genelinde vaka sayılarının şeffaf bir şekilde açıklanmadığını, Ankara'da boş yatak kalmadığını söylediğimizde bakan, gerçekle yüzleşmek yerine rakamlar üzerinde oynayarak açıklama yapmayı tercih etti. Vaka sayıları arttıkça, sahada canla başla mücadele eden filyasyon ekipleri temaslı hastaya yetişmekte zorlanıyor. Kontrolü yitiren bakanlık, bunun üzerine çözümü polikliniklerde birer ikişer doktor bırakarak tüm diş hekimlerini sahaya sürmekte buldu. 

En erken randevu 10-15 gün sonrasına

Bu kez de diş poliklinikleri hizmet veremez hale geldi. Bu polikliniklerde randevusuz hasta bakma uygulaması sonlandırıldı. 182'yi aradığınızda da en erken randevuyu ilçedeki yoğunluğa göre 10 ile 15 gün sonrasına veriyorlar. Poliklinikler önünde yığılmanın önüne geçmek isterken, vatandaşı çaresiz bırakıyorlar. Zaten çökmek üzere olan sağlık sistemi, COVID-19 sürecindeki akıl dışı uygulamalar nedeniyle yamalı bohçaya döndü. Artık dikiş tutacak hali de kalmadı. Bakanlık, ipin ucunu iyice kaçırdı."

Kaynak:
https://halktv.com.tr/gundem/chpli-emir-dis-hekimleri-sahaya-suruldu-431420h
https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/vakalar-patlayinca-dis-hekimleri-sahaya-suruldu-1757604