SAĞLIKTA ŞİDDETE 20 YIL CEZA İSTENDİ

Bursa’da Ağız ve Diş Sağlığı Merkezine tedavi olmak amacıyla gelen ve tedavisini yürütmeye çalışan Dişhekimi Hamdi Gören’i göğsünden bıçaklayan sanık Mert Demir’in 20 yıla kadar hapsi istendi.

18.09.2019 tarihinde meydana gelen olayda ölümden dönen Hamdi Gören, hekimlerin ve diğer sağlık çalışanlarının özverili çabalarıyla bir süre sonra iyileşerek görevine dönmüştür. Sanık ise tutuklanmış, hakkında öldürmeye kalkışmaktan ceza davası açılmıştır.

Bursa 5.Ağır Ceza Mahkemesinde devam eden davada, sanığın akıl sağlığının yerinde ve eylemin öldürücü nitelikte olduğuna ilişkin adli tıp raporları alındıktan sonra, Savcılık esasa ilişkin görüşünü açıklamıştır. Savcılık görüşünde, sanığın görevini yapmakta olan dişhekimini öldürmeye teşebbüs suçunu işlediği görüşüyle 13 ila 20 yıl arasında hapis cezası verilmesini talep etti.

Türk Dişhekimleri Birliği ve Bursa Dişhekimleri Odası ile birlikte bütün dişhekimleri odalarının  en başından beri takip ettiği davanın karar duruşması, 13.07.2020 günü saat 14'00’de yapılacaktır.

Diğer yandan, sağlık hizmetlerinde şiddetin hiçbir gerekçeyle haklı gösterilemeyeceği belirtilerek şiddet sonrasında sosyal medya paylaşımları hakkında Bursa Cumhuriyet Başsavcılığına Türk Dişhekimleri Birliği olarak suç duyurusunda bulunulmuştur. Bu soruşturmada şüpheliler saptanmış, ifadeye çağırılmıştır. Şiddeti olumlu göstererek suçu övenler hakkında dava açılması ve ilgililerin cezalandırılması için hukuksal girişimlerimiz sürdürülmektedir.

Kamuoyuna saygıyla duyururuz.

Türk Dişhekimleri Birliği