PROF.DR.ATİLLA ATAÇ; DİŞHEKİMLERİNİN DEVLETTEN TALEPLERİ KARŞILANMALI

TDB Genel Başkanı Prof.Dr.Atilla Ataç, Hürriyet Gazetesi’nde 14.05.2020 tarihinde yayınlanan röportajında; Covid-19 salgını nedeniyle acil tedaviler dışında hizmet veremeyen ve bu süreçten olumsuz etkilenen dişhekimlerinin devletten taleplerini bir kez daha dile getirdi:

  • Sağlıkta sürekliliğin sağlanması ve hasta hakları açısından muayenehanelerle SGK anlaşma yapmalı.
  • Sadece acil hasta alımı sürecinde dişhekimlerinin gelirleri devlet tarafından desteklenebilir.
  • Yeni COVID-19 sonrası dişhekimliği hasta bakma prosedürleri gereği randevu sistemleri değişmeli.
  • Demirbaş ve sarf malzemelerde en azından tedarik kolaylığı sağlanmalı.
  • Kapalı muayenehaneye elektrik su faturaları eski tarifeden gelmemeli.


İçinde bulunduğumuz süreçte normalleşme tanımının açıkça yapılmasının önemli olduğunun altını çizen Ataç; ‘Beklentimiz tedavi prosedürlerimize dönebilmek. Malzemelerin fiyatlandırılması ve temini konusunda mutlaka önlemler alınmalı’ dedi.

'ÜST DÜZEY ÖNLEM ALIYORUZ, DİŞİNİZİ İHMAL ETMEYİN'

Salgın sürecinden olumsuz etkilenen sektörler arasında dişhekimliği de var. Ancak dişhekimleri, muayenehaneler ve kliniklerde her vakaya ameliyata girer gibi müdahale ettiklerini belirterek hastaların diş sorunlarını ertelememelerini istiyor. Sektör temsilcileri, ‘Dişhekimleri zaten son derece üst düzeyde önlemler alarak çalışıyorlar. Hastalar acil tedavileri için başvurabilirler’ diyor.

Dişhekimliği pandemi döneminde en risk altında olan meslek gruplarından biri. Sektör temsilcileri, normalleşmede ilk olarak özelden hizmet alma konusunda çalışma yapılmasını, acil hasta alım sürecinin gelirini devletin karşılamasını ve acil durumlarda çalışan dişhekimlerine düzenli olarak test yapılmasını istiyor. Sektör temsilcilerinin devletten talepleri şöyle:

- Sağlıkta sürekliliğin sağlanması ve hasta hakları açısından muayenehanelerle SGK anlaşma yapmalı.

- Sadece acil hasta alımı sürecinde dişhekimlerinin gelirleri devlet tarafından desteklenebilir.

- Yeni COVID-19 sonrası dişhekimliği hasta bakma prosedürleri gereği randevu sistemleri değişmeli.

- Demirbaş ve sarf malzemelerde en azından tedarik kolaylığı sağlanmalı.

- Kapalı muayenehaneye elektrik su faturaları eski tarifeden gelmemeli.

DÜZENLİ TEST OLMALI

- Dişhekimlerine de düzenli test yapılmalı.

- COVID-19 sonrası değişen dişhekimliği uygulamalarında yatırımlar için orta ölçekli KOBİ desteği sağlanmalı.

- Pandemi kayboluncaya kadar kişisel ekipman ve muayenehane dezenfeksiyonu gibi konularda Sağlık Bakanlığı da destek sağlamalı.

- Pandemi sonrasına kadar olan dönemde bazı borçlarımız için destek verilmeli ya da esneklik sağlanmalı.

NET BİR TARİH YOK

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Figen Çizmeci Şenel: Normalleşme sürecinde dişhekimliği hizmetleri için de bir çalışma yapılıyor. Bu çalışma çerçevesinde dişhekimine başvurmadan önce uzaktan bağlantı yöntemi kullanılarak başvurunun zorunlu olup olmadığı değerlendirilmeli. Bu dönemde diğer alanlarda olduğu gibi acil ve zorunlu olmayan dişhekimliği hizmetlerinin başlama tarihi ile ilgili henüz kesinleşmiş bir tarih yok.

AMELİYATA GİRER GİBİ ÇALIŞIYORUZ

Koronavirüs salgını sürecinde en kritik noktalardan biri de ağız ve diş sağlığı merkezleri oldu. Ankara’daki Balgat Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’nde de salgın tedbirleri kapsamında sıkı kurallar uygulanıyor. COVID-19’dan önce birçok farklı poliklinikte 52 sağlık personelinin çalıştığı ve günde yaklaşık 1000 hastaya hizmet verilen birim, koronavirüs sürecinde sadece acil polikliniği ile günde yaklaşık 100 hastaya hizmet veriyor.

Türk Dişhekimleri Birliği Başkanı Prof. Dr. Atilla Ataç: Normalleşme tanımının açıkça yapılması önemli. Beklentimiz tedavi prosedürlerimize dönebilmek. Malzemelerin fiyatlandırılması ve temini konusunda mutlaka önlemler alınmalı. Hastalarımızdan beklentimiz ise özellikle ateşli hastalık dönemlerinde kendilerini ve toplumu riske etmemeleri için tedavilerini ertelemeleri. Diş tedavileri için güvenle dişhekimlerine başvurabilirler ama mümkünse refakatçisiz gelmeleri uygun olacaktır.
 

DİĞER TEMSİLCİLERİ NE DİYOR?

TDB Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Dt. Serdar Sütcü: Dişhekimliği acil işlemler uygulama seviyesine düşürüldü. Klinikte çalışan yardımcılar, laboratuvarlar işlerin açılmasını bekliyor. Bu konularda biraz destek görmemiz sektördeki arkadaşlarımızı rahatlatır.

İstanbul Dişhekimleri Odası Başkanı Prof. Dr. Turhan Atalay: Dişhekimleri zaten tüm işlemlerinde ameliyathaneye girer gibi son derece üst düzeyde önlemler alarak çalışıyorlar. Hastalar acil tedavileri için başvurabilirler. 

Ankara Dişhekimleri Odası Başkanı Dr. Serhat Özsoy: Özel klinikler ve muayenehaneler doğal olarak en azından malzeme temininde makul fiyatlardan destek bekliyor.

Meltem Özgenç / Hürriyet
Kaynak :
https://www.hurriyet.com.tr/gundem/sektorlerin-rontgeninde-bu-kez-dis-hekimleri-var-ust-duzey-onlem-aliyoruz-disinizi-ihmal-etmeyin-41516971