GENEL BAŞKANIMIZ PROF.DR.ATİLLA ATAÇ, KORONA GÜNLÜĞÜ PROGRAMINA KONUK OLDU...

TDB Genel Başkanı Prof.Dr.Atilla Ataç, 21.04.2020 tarihinde  Youtube’da yayınlanan ‘Korona Günlüğü’ Programına konuk oldu ve Gazeteci Semra Topçu’nun sorularını yanıtladı.

Dişhekimlerin sadece "Korona" için değil, genel olarak salgın hastalıklar konusunda deneyimli bir hekim grubu olduğunu belirten Prof.Dr.Atilla Ataç, dişhekimlerinin birebir hasta ağzıyla muhatap olduğunu dünyada yapılmış bütün çalışmalarda da en riskli grubun başında dişhekimlerinin yer aldığını ifade etti.

Ataç; ‘Dişhekimleri birebir risk grubu… Ama avantajımız dişhekimleri 3.sınıftan itibaren virütük hastalıklar, ağız yoluyla bulaşan hastalıklar konusunda hazırlıklıyız. Olayı sadece maske ile sınırlı görmüyoruz. Örneğin aerosollerin etrafa dağılmadan hasta ağzından çekilmesi gerekiyor,  kamuda  yan yana  bir sürü ünit var  ve oralarda  hasta bakılıyor, bu değişecek mesela…Bu mesafelerin ayarlanması lazım, belli hasta sayısından sonra ortamın havalandırılması lazım gibi biz bu talepleri de gündeme getiriyoruz Bilim Kurulunda. Yani dişhekimlerinin çalışma koşullarının değişmesi gerekecek aslında belki de çok önceden olması gereken bir durum çünkü bu problem olacak. Hastaların yoğun olarak MRS’den randevu alıp geldikleri kamuya ait hastanelerde, üniversitelerde hasta sayısı değişecek. Bu hastalar nasıl bakılacak? Bizde diyoruz ki tek çalışma yeri olan muayenehaneler de var. Türkiye’de yeni düzenlemeler yapılması gerekir,  belki muayenehanelerden hizmet alımı gibi…Çünkü bu hastalar nereye gidecek? Tamam bizler saat başı hasta alalım da, 10’ar dakikada bir hasta bakılan bir sistemi değiştirmekten bahsediyoruz şu anda dişhekimliğinde. Onun için yeni bir sistem kurulması gerekiyor. 

“Şu anda sadece acil hastalara bakılıyor. Ekipman sorunumuz var maalesef. Diğer ülkelerle kıyaslandığında maske konusunda belki şu an avantajlı durumdayız ama uzun vadede maske, tulum, koruyucu ekipman nasıl temin edilecek? Şu an bile temininde iyi niyet var ama organizasyon yok. Biz TDB olarak USHAŞ ile anlaşıp, Dişhekimleri Odalarımız üzerinden  belli bir fiyat karşılığında maske alımına geçtik ve dağıtımını sağladık. Ancak maske temininde güçlükler yaşanıyor. Özellikle serbest çalışan arkadaşlarımızın alacağı bir yer yok şu anda. Masa başında iyi niyetli kararlar alınsa da, sahada olay farklılaşıyor. Bu nedenle bizde diyoruz ki sahayı bilen, sahaya en kolay ulaşan meslek örgütleridir, bizde masada olursak belki baştan  daha iyi sonuç alınabilir. Bu nedenle bir olalım bu pandemiyi yenelim diyoruz.”şeklinde  konuştu.

TÜRK DİŞHEKİMLERİ BİRLİĞİ

VİDEO GÖRÜNTÜSÜ;