FDI GENEL KURULU SAN FRANCISCO’DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

130’dan fazla ülkenin, 200`e yakın Ulusal Dişhekimleri Birliği ve meslek kuruluşlarından oluşan, bir milyondan fazla dişhekimini temsil eden Dünya Dişhekimleri Birliği’nin (FDI) 107. Dünya Dişhekimliği Kongresi, 4-7 Eylül 2019 tarihlerinde Birleşik Amerika Devletlerinin California eyaletindeki San Francisco şehrinde Moscone Kongre merkezinde  gerçekleştirildi. Amerikan Dişhekimleri Birliği-ADA ile işbirliğinde organize edilen 30000’e yakın katılımcı ile gerçekleşen kongre kapsamında klinik ve genel dişhekimliği konularının yanı sıra, FDI tarafından düzenlenen birçok öncelikli mesleki konuların ve ağız -diş sağlığının öneminin ve multidisipliner çerçevede genel sağlıktaki yerinin tartışıldığı forumlar, ağız kanserleri,dijital dişhekimliği, dişhekimliğinde antibiyotik direnci gibi güncel konuların tartışıldığı forum ve panellerin yanısıra dünyanın dört bir yanından katılan değerli akademisyen ve konuşmacıların katkıda bulunduğu 450’ye yakın bilimsel oturum düzenlendi.

Her yıl olduğu üzere kongre öncesi düzenlenen FDI Genel Kurulu, 2 Eylül 2019 tarihinde Açık Forum 1, TDB’nin de aktif olarak değerlendirme sürecine katılmış olduğu Politik Bildirlerin sunulması ve oylanması ile başlandı. 7 Eylül 2019 tarihine kadar dişhekimliği mesleği dahilinde gerek özlük haklarına gerekse mesleki eğitim konularının detaylı olarak tartışıldığı  Genel Kurul ve Açık Forumlarda ülkemizi, TDB Dış İlişkiler Komisyonu üyeleri Prof.Dr. Nermin Yamalık, Doç. Dr. Hande Şar Sancaklı, Dr. Duygu İlhan ile FDI-ERO Genel Sekreteri Prof.Dr.Taner Yücel başarı ile temsil etti. 

Kongrenin açılış töreninde  Dünya Dişhekimleri Birliği Başkanı Dr. Kathryn Kell, başkanlık görevini  FDI Seçili Başkanı Dr.Gerhard Seeberger’e devrederken bir sonraki dönem seçili başkanı olarak Fas Dişhekimleri Birliği’nin daha önceki 2 dönem süresince FDI Konsey üyeliğini yürütmüş olan Prof.Dr. Ihsane BenYahya  FDI Genel Kurulunda Alman ve Kanadalı iki adayı geride bırakarak seçildi.

Genel Kurul Kapsamında Türk Delegasyonu gerek komitelerde gerek çeşitli FDI Parlamentolarında ülkemiz dişhekimliğini aktif olarak  temsil etmekte olup, Cumhuriyetimizin 100. yılına denk gelecek  2023 yılı FDI Kongresinin Türkiye'de  yapılmasına yönelik etkili çalışmalara da başladı.

Türk Dişhekimleri Birliği