ÖLMEK İSTEMİYORUZ!

Emine Bulut, 10 yaşındaki kızının gözleri önünde eski eşi tarafından vahşice boğazı kesilerek öldürüldü. Ağzından dökülen son sözler "Ölmek İstemiyorum"du.

Toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin, kadınlara yönelik saldırıların yükseldiği son günlerde her gün yeni bir kadın cinayeti ile yüreğimiz yanıyor. Biz kadınlar artık bir kişi daha eksilmek, ölmek istemiyoruz.

2018 yılında 440 kadın, erkek şiddetiyle öldürüldü. 2019’un ilk 6 ayında 245 kadının yaşam hakkı elinden alındı. Bu şiddet normalleşmemeli, artık son bulmalıdır.

İstanbul Sözleşmesi ve devamında çıkarılan 6284 sayılı koruma kanunu uygulanmalıdır. Toplumsal cinsiyet ve cinsel yönelim eşitliğini esas alan yasal düzenlemeler yapılmalıdır.

Kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetlerinde gereken en ağır cezalar verilmelidir ki caydırıcı olsun. Cezasızlığa neden olan kadına yönelik şiddette ‘iyi hal’ veya ‘haksız tahrik’ indirimlerine ve serbest bırakmalara son verilmelidir.

"Ölmek İstemiyorum" diyen Emine ve "Anne Lütfen Ölme" diyen kızının çığlığı, tüm kadınlar adına mücadelemizin sembolüdür.

Bu çığlığın unutulmaması için mücadelemizi sürdürerek hep birlikte kadınları yaşatacak, geleceği kazanacağız.

Türk Dişhekimleri Birliği