TDBD 167.SAYI BAŞYAZI
Birlikte Olmak Hepimize İyi Gelecek

Değerli Meslektaşlarım,

Türk Dişhekimleri Birliği Uluslararası Dişhekimliği Kongresi 24. buluşması için 27-30 Eylül tarihleri arasında Ankara’da olacağız.

Türk Dişhekimleri Birliği, dişhekimlerinin ortak ihtiyaçlarını karşılamak, mesleki faaliyetlerini kolaylaştırmak, bu mesleğin gelişmesini sağlamak, meslektaşların birbirleri ve hastalarıyla olan ilişkilerini geliştirmek, meslek disiplini ve ahlakını korumak için geçmişten bugüne çalışıyor.

Bu çalışmanın her türlü zorluğa, engellere ve kimi zaman tehditlere rağmen geçmişten bugüne tüm Türk Dişhekimleri Birliği ve Odaları yönetimlerince titizlikle elden ele daha da ileriye taşınma gayreti devam etmektedir.

Kamu kurumu niteliğinde bir meslek örgütünün ve üyelerinin hükümet iradesi kullanılarak yani kamu kurumlarınca zorluklarla, engellerle ve tehditlerle karşılaşması ise işin ironik kısmı.

Ayakta sağlık hizmeti sunan özel ağız diş sağlığı kurum ve kuruluşlarını düzenleyen yönetmelikle ilgili açtığımız davalarda alınan kararlar da, yukarıda belirttiğim ironiye tuz biber ekti. Derginin iç sayfalarında bu konudaki haberi de okuyacaksınız.

Kamu emeklisi meslektaşlarımızın bir miktar düzenlenen özlük hakları ve ücret ayarlamalarının, özel kurumlarda ücretli çalışarak emekli olan ya da serbest çalışıp Bağ-Kur emeklisi olan meslektaşlarımıza yansıtılmaması da meslektaşlarımız arasında özel alanda çalışmanın cezalandırılması gibi bir algı yaratan yeni bir zorluk, engel hatta yeni meslektaşlar için de bir tehdittir. Bu konuyla ilgili Türk Dişhekimleri Birliği’ nin mecliste yürüttüğü çalışmaları da yine dergimizin iç sayfalarında haber olarak bulacaksınız.

Değerli Meslektaşlarım,

Türk Dişhekimleri Birliği günümüzün siyasal ve ekonomik şartlarının getirdiği olumsuzluklarla sürekli yüzyüze olsa da ısrarla kendisine evrensel değerleri rehber alarak çalışmalarına devam edecektir.

27-30 Eylül’de Ankara’da buluşacağımız 24. Kongremiz de 2018 yılı boyunca gelişen tüm olumsuzluklara – son olarak da ekonomik krize - rağmen 23. Kongredeki katılım rekorunu kıracak, her dönem yükselen çıtayı biraz daha yukarıya taşıyacak gibi görünmektedir.

Türk Dişhekimleri Birliği’nin sürekli dişhekimliği eğitimi çalışmalarının amiral gemisi olan ve sene içi yapılan meslek içi gelişim programlarının taçlandırıldığı Kongremize her geçen sene artan ilginiz Kongrenin hem bilimsel yanının hem de sektörel alanının daha da gelişmesini sağlamaktadır.

Bu sene Kongrede aynı anda dört salonda yürütülecek konferanslar, çok sayıda kurs programı, ERO Section’da (FDI Avrupa Bölge Örgütü) gerçekleşecek sunumlar, dişhekimliği eğitimi temalı uluslararası konuşmacılarla destekli tematik toplantı ve bunlara ek olarak protez teknisyenlerimize ayrıca ağız diş sağlığı teknikerlerimize yönelik bölümleriyle dev bir organizasyona şahit olacağız.

Sevgili Meslektaşlarım,

Her şeye rağmen akademik mesleklerin bir görgüsü, değeri olan meslek birlikteliğimizi kuvvetlendirmek, etik bir sorumluluğumuz olan meslek içi eğitimlerimizi en ehil organizasyonda sürdürmek ve beraberce dertleşmek, sohbet etmek, öğrenmek ve eğlenmek için Kongremizde görüşmek dileklerimle,

Sağlıkla kalın.

Dr.AR İlker Cebeci
Türk Dişhekimleri Birliği
Genel Başkanı

TDBD 167.sayı için tıklayınız…