TDBD 165.SAYI BAŞYAZI
BİR ŞEY DEĞİŞİR HER ŞEY DEĞİŞİR

Değerli Meslektaşlarım,

Hayat bir değişimdir. Sürekli değişiriz. Yaşımız değişir, boyumuz posumuz, huyumuz suyumuz değişir. Değişim insan hayatında çoğu kez gelişimin getirdiği yeniliklerdir. Aslında değişim çağdaş olmaktır her daim.

Bir de dönüşmek vardır. Dönüşmek değişmekle aynı şey değildir aslında, öyle algılansa da.

Kafka’nın ‘Dönüşüm’ adlı öyküsünün Türkçe’ ye çevrimi üzerine yapılan bazı tartışmalarda dönüşümle değişim arasındaki fark ortaya çıkar. Kitabın bir dönem ‘Değişim’ olarak bilinen adının gerçekte ‘Dönüşüm’ olduğu saptaması, Ahmet Cemal’in açıklamasıyla anlamlanır: “Gregor Samsa’nın bir sabah kendini yatağında bir böcek olarak bulması, salt bir değişim değil dönüşümdür. O, insanlığını  koruyarak bazı değişiklikler geçirmemiştir; artık farklı bircanlı türü olmuştur.”

Değerli Meslektaşlarım,

Türkiye bir süredir dönüşüm geçiriyor.

Hepimizin pekiyi bildiği “Sağlıkta Dönüşüm” mesela.

Neyin neye dönüştüğünü çok defa tartıştık bugün bunu kısa kesiyorum.

Dönüşüm her alanda hayatımızı sarıp sarmaladı uzunca bir süredir.

“Devlet İhale Kanunu 2002- 2014 arasında 162 değişikliğe uğradı”.

Bir başka haber: “Mehmet Şimşek bir soru önergesine cevap verirken şunları söyledi: Devlet İhale Kanunu’nun 2002 yılından 2013 yılına kadar 30 defada 113 maddesi değişti.”

Aslına bakarsanız anlaşılan o ki bu Kanun kişilere özel olarak defalarca dönüştürüldü. Şehir hastaneleri, kişisel verileri korumayla ilgili ihaleler bu kanunun bile dışında tutuldu. Bu dönüşmüş yapı bile yetmedi.

“Eğitimde 15 yılda 14 farklı düzenleme yapıldı” diyor bir başka gazete haberi.

2005’te LGS gitti, OKS geldi. 2007’de OKS yerine üç aşamalı SBS geldi. SBS kalktı, TEOG geldi. TEOG bir gecede kalktı, yerine şimdi tekrar bir çeşit LGS geldi.

Liseye geçiş için oluşturulan bu sınav sistemindeki düzenleme denen şeyler bir iyilik hali oluşturmakta mıdır? Değişim değil bu da tam bir dönüşüm örneğidir. Dönüştüğü şey ise sanırım çağdaş eğitim değildir.

Aynı açıdan bakınca üniversite giriş sınavları da bir dönüşüme uğramış. 2006-2017 arası yedi kez düzenleme yapıldı ve bunların son üçü 2017 içinde gerçekleşti.

2017 Aralık ayında ‘Denklik Yönetmeliği’ dönüştü. Oysa bu yönetmelikle ilgili en ufak bir sıkıntı, düzenleme isteği de yoktu. Artık dişhekimliği için bu sınavın adı ‘İlmi Hüviyet Sınavı’ oldu. Sınavın çerçevesi o kadar belirsizleştirildi ki bu sayede denklik sınavı da dönüşmüş oldu. Dişhekimliği gibi bir meslek alanı tıp hekimliğinden ayrı tutularak değersizleştirilmiş, dönüştürülmek istenmiştir. Zaten uzun süredir dişhekimleri; üniversiteleri bölen parçalayan kanun tasarısıyla sayısı 80’e ulaşan dişhekimliği fakülteleriyle, nerede istihdam edileceği sorgulanmadan mezun edilen öğrencileriyle piyasalaşmaya teslim edilen sağlık alanına ucuz iş gücüne dönüştürülmektedir.

2002- 2018 yılları arasında yedi kez vergi affı çıkarılmıştır. Bu vergi sisteminde bir değişimi mi yoksa bu kadar çok afla kuralsızlığı onaylayan dönüşümü mü göstermektedir?

Seçim kazanmak için yapılan dönüşümlerden bahsetmiyorum bile.

Keza Anayasa’ da yapılan dönüşümün de değişimin iyilik halini taşımadığı herkesçe malum.

Değerli Meslektaşlarım,

Ülkemiz bir süredir dönüşmekte.

Bir değişiklikle günün birinde bu dönüşümün son bulması dileklerimle...

Dr.A.R İlker Cebeci
Türk Dişhekimleri Birliği
Genel Başkanı

TDBD 165.sayı için tıklayınız…