SOSYAL MEDYADA YER ALAN ‘PROMOSYON VE REKLAM’ AÇIKLAMASI

11-12 Kasım günlerinde 'Signal' ürünleri 'dişhekimi emeği' üzerinden yürütülecek bir promosyon ile hepimiz şok olduk. 

Pazartesi (13 Kasım 2017) itibarıyla TDB Merkez Yönetim Kurulu olarak öncelikle Signal sonrasında bağlı bulunduğu Unilever Firmasının Kozmetik Ürünler Bölüm Başkanı ile yürüttüğümüz görüşmeler sonucu, Salı (14 Kasım 2017) sabahı itibarıyla bütün promosyonlarını geri çektiler. 

Signal; FDI’ın da TDB nin de 'Toplum Ağız Diş Sağlığı Korunması' çalışmalarında elele verdiği, duyarlı bir firma olarak her zaman dişhekimleri ile etik bir çerçevede işbirliği içinde olmuştur. Yaşanan bu talihsiz olayın hızlıca aşılması ve bundan sonra yine etik çerçevede ilişkilerimize devam etmek için görüşmeler artacaktır. 

Bu olayda da olduğu gibi sigorta firmalarının, sağlık simsarı aracı firmalarla yürüttüğü çalışmalar, hem dişhekimlerini hem de sektördeki birebir ilişkide olduğumuz firmaları yanlış yönlendirmekte ve etik çerçevenin sınırları dışında, talep yaratmaya yönelik sağlık çığırtkanlığı yapmaktadır. 

Sağlık hizmetleri, ihtiyacı olanların yararlandığı hizmetlerdir; ürün satış kampanyalarının konusu/ödülü olamaz.  

Sağlık hizmetlerinde reklam da simsarlık/aracılık da yasaktır.  

Reklamın ya da simsarlığın dişhekimi veya ürün sanayicileri tarafından yapılmasından bağımsız olarak, dişhekimi hiçbir şekilde bunların içinde yer alamaz. 

Firmaların daha çok mal satmak için yapacakları reklamlarda dişhekimlerinin ya da dişhekimliği hizmetlerinin pazarlama unsuru olarak kullanılmasını kesinlikle reddediyoruz.  

Reklam kampanyalarını düzenlerken etik kurallara uyma yükümlülüğünü akıldan çıkartmamaları konusunda firmaları, hiçbir ürünün reklamına alet olmama ve mesleğini reklam konusu yapmama konusunda meslektaşlarımızı ve reklamın sağlık hizmetinin niteliğini artırmadığına ilişkin olarak da bütün toplumu uyarıyoruz.  

Bu vesile ile gerek TDB'ye verdikleri destek ve gerekse sosyal medyada durumu fark edip uygun tepkiyi vererek gösterdikleri hassasiyet için tüm meslektaşlarımıza şükranlarımızı sunarız. 

Kamuoyuna duyurulur. 

Türk Dişhekimleri Birliği