29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI KUTLU OLSUN!

30 Ekim 1923 tarihinde Ulu Önder Atatürk, İsmet İnönü’ ye yeni Cumhuriyetin durumunu ortaya koyan bir mektup yazar. Bu mektuptan bazı cümleler şöyledir:

Sevgili Paşam,

....
...........

Bize geri, borçlu, hastalıklı bir vatan miras kaldı. 

………….

Aşiret, bey, ağa, şeyh düzeni Cumhuriyet’le de insanlıkla da bağdaşmaz. Bu durumu düzeltmeli, halkı kurtarmalıyız.

………….

İktisadi hayatımız da, eğitim durumumuz da içler acısı.

………….

Doktor sayımız 337, sağlık memuru 434, ebe sayısı 136. Pek az şehirde eczane var. Salgın hastalıklar insanlarımızı kırıyor. Üç milyon insanımız trahomlu. Sıtma, tifüs, verem, frengi, tifo salgın halinde. Bit ciddi sorun. Nüfusumuzun yarısı hasta. Bebek ölüm oranı % 60’ı geçiyor.

…………

Ama yılmamak, ucuz, geçici çarelerle yetinmemek, halkı kurtarmak için sorunları çözmek, kalkınmak, ilerlemek, milli egemenliğe dayalı, uygar ve özgür bir toplum oluşturmak, yüzyılımızın düzeyine yetişmek, kısacası çağdaşlaşmak, bu büyük ideali tam olarak başarmak zorundayız.

Bunun için gerekli yöntemi, yolu birlikte arayıp bulacağız. Kaderin bizim kuşağımıza yüklediği kutsal bir görev bu. Bu büyük görevin ağırlığını ve onurunu seninle paylaşmak istedim. Allah yardımcımız olsun!” 

Cumhuriyetimizin 94. Yılında kurucumuz Atatürk’ ü ve kahraman arkadaşlarını minnetle anarken, kaderin bizim kuşağımıza da Cumhuriyetimizi ve onun kazanımlarını korumak kutsal görevini yüklediği bilinci ile, önderimiz Mustafa Kemal Atatürk' ün kurucu devrimlerinin yılmaz takipçileri olduğumuzu gururla ifade ederiz.

Türk Dişhekimleri Birliği