DÜNYA ECZACILIK GÜNÜ KUTLAMASI

Dünya Eczacılık Günü dolayısıyla TEB Eczacılık Akademisi tarafından düzenlenen 'Eczacılık Akademisi Bilim Hizmet ve Teşvik Ödülleri', 25 Eylül 2017 tarihinde JW Marriot Otel'de düzenlenen törenle sahiplerini buldu.  Törene, Birliğimizi temsilen TDB Genel Sekreteri Neslihan Sevim,  Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Başkanı Dr. Hakkı Gürsöz, AKP Genel Başkan Yardımcısı Malatya Milletvekili Ecz.Öznur Çalık ve Ecz. Öznur ÇalıkTEB Eczacılık Akademisi Başkanı Tayfun Uzbay ile çok sayıda konuk  katıldı.

TEB  Başkanı Erdoğan Çolak, yaptığı açılış konuşmada; Türk Eczacılar Birliği tarafından Uluslararası Eczacılık Federasyonu’nun (FIP) 2009 yılında İstanbul’da düzenlenen kongresinde, 'FIP’in kuruluş tarihi olan 25 Eylül’ün tüm dünyada, Dünya Eczacılar Günü adıyla kutlanması'  önerisinin  kabul edildiğini ve o tarihten itibaren de bu kutlamaların yapıldığını vurguladı.

Çolak, sağlık, ilaç ve eczacılık alanında dünya ölçeğindeki muazzam dönüşümlerin eczacıları sağlık sisteminde yeniden konumlandırdığını, sağlık danışmanına dönüştürdüğünü belirterek, 'Eczacının sağlık danışmanlığı misyonunu tam manasıyla yerine getirebilmesi, bilimsel ve mesleki gelişmeleri yakından takip edebilmesi ve bunları içselleştirebilmesi ile mümkündür.' dedi.

TEB Eczacılık Akademisi tarafından düzenlenen 2017 Bilim, Hizmet ve Teşvik Ödül Töreni'nde Marmara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmasötik Kimya Bölümü'nden Prof. Dr. Güniz Küçükgüzel ve Bilkent Üniversitesi Kimya Bölümü'nden Prof. Dr. Engin Umut Akkaya, Bilim Ödülü kategorisinde ödül aldı.

Hacettepe Üniversitesi, Eczacılık Fakültesi Hizmet Ödülü'ne layık görülürken Teşvik Ödülleri dalında da Araştırma Görevilisi Dr. Fatma Şener Sezol, Yrd. Doç. Dr. Seda Nur Topkaya ve Prof. Dr. Yusuf Baran'a ödül verildi.