TDB 23.ULUSLARARASI DİŞHEKİMLİĞİ KONGRESİ BAŞLADI

TDB 23.Uluslararası Dişhekimliği Kongresi, İstanbul Kongre Merkezi’nde 21 Eylül 2017 tarihinde yapılan açılış töreni ile başladı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan açılış törenine; TDB Genel Başkanı Dr.A.R İlker Cebeci ve Merkez Yönetim Kurulu Üyeleri, Yüksek Disiplin Kurulu Üyeleri, Merkez Denetleme Kurulu Üyeleri, Dünya Dişhekimleri Birliği (FDI) Gelecek Dönem Başkanı Dr.Gerhard Seeberger, Arnavutluk Dişhekimleri Birliği Başkanı Doç.Dr.Dorjan Hysi, Azerbaycan Stomatoloji Birliği Başkanı Prof.Dr.Rena Aliyeva, Kosova Dişhekimleri Birliği Başkanı Prof.Dr.Kujtim Shala, Kazakistan Stomatoloji Birliği Başkanı Dr.Azamat Baigulakov, Kırgızistan Stomatoloji Birliği Başkanı Prof.Dr.Abibilla Kalbaev, Kıbrıs Türk Diş Tabipleri Odası Başkanı Dr.Ahmet Özant,  Fas Dişhekimleri Birliği Genel Sekreteri Dr.Jamil Lazraq, Filistin Dişhekimleri Birliği Başkanı Dr.İbrahim Ghannam, Tunus Dişhekimleri Birliği Başkanı Dr.Khaled Tanazefti, Ürdün Dişhekimleri Birliği Başkanı Dr.Ibrahim Al Tarawne ve  Suudi Arabistan Dişhekimleri Birliği Başkanı Dr.Fahad Ali Alshehri, TDB Geçmiş Dönem Başkanları Eser Cilasun, Celal Korkut Yıldırım, Prof.Dr.Onur Şengün, Prof.Dr.Murat Akkaya ve Prof.Dr.Taner Yücel, TDB Geçmiş Dönem Genel Sekreterleri Hüsnü Çuhadar, A.Murat Ersoy, Nezih Yavuz Tan, Dişhekimleri Odası Başkan ve Yöneticilerinin yanı sıra, Dişhekimliği Fakültesi Dekanları, 24.Dönem Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul  Milletvekili Dişhekimi Kadir Gökmen Öğüt, İstanbul İl Sağlık Müdür Yardımcısı Dr.Bekir Turan, İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü  Ağız ve Diş Sağlığı Şube Müdürü Dişhekimi Meltem Kurt, Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi Üyesi Prof.Dr.Taner Gören, İstanbul Tabip Odası Başkanı Prof.Dr.Selçuk Erez, İstanbul Veteriner Hekimler Odası Başkanı Prof.Dr.Murat Arslan ve  Diş Teknisyenleri Dernekleri Federasyonu Başkanı Bülent Eroğlu başta olmak üzere çok sayıda konuk katıldı.

Kongre açılış filminin gösterilmesinin ardından TDB 23. Uluslararası Dişhekimliği Kongresi’ne ev sahipliği yapan İstanbul Dişhekimleri Odası ve Kongre Organizasyon Komitesi Başkanı Prof. Dr. Turhan Atalay bir konuşma yaptı. Atalay, TDB kongrelerinin kısa bir özetini yaptıktan sonra kongre bayrağını devralır almaz nasıl bir çalışma temposu içine girdiklerini anlattı.

Ardından söz alan Kongre Organizasyon Komitesi Genel Sekreteri Ali Gürlek, kongreye ilişkin sayısal bilgiler verdi ve an itibarıyla gelmiş geçmiş en büyük katılım sayısına ulaşıldığı bilgisini verdi. Kongre programı ve sosyal program hakkında da bilgiler veren Gürlek, organizasyonda emeği geçenlere teşekkür etti.

Diş Malzemeleri Sanayici ve İşadamları Derneği (DİŞSİAD) Başkanı Ali Çakır da yaptığı  konuşma da DİŞSİAD’ın çalışmaları ve IDEX 2018 hakkında bilgi verdi.

Konuşmalardan sonra Su Davulları gösterisine geçildi.

Dişhekimliği Fakültesi Dekanları adına bir konuşma yapan Kırıkkale Üniversitesi Dişhekimliği Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Ali Erdemir, dişhekimliği fakültelerinin tarihinden ve dişhekimliği eğitiminin zorluklarından bahsetti. Tıpta olduğu gibi dişhekimliği fakültelerinde de son sınıf öğrencilerinin intern olarak kabul edilmesi için TBMM’ye teklif sunulduğu ifade eden Erdemir, Üniversitelerarası Kurulun onayıyla bunun yakında gerçekleşeceğini beklediklerini söyledi.

Komşu Ülke Birliklerinin başkanlarının tanıtılmasının ardından kürsüye gelen Dünya Dişhekimleri Birliği (FDI) Gelecek Dönem Başkanı Dr Gerhard Seeberger, başkan seçildikten sonra ilk katıldığı kongrenin TDB 23.Uluslarararası Dişhekimliği Kongresi olduğunu belirtti. Seeberger, TDB’nin organizasyonlardaki başarısını FDI Kongresi ile kanıtlamış olduğunu ifade etti.

Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi Üyesi Prof. Dr. Taner Gören de yaptığı konuşmada meslek odasında çalışmaya başladığı ilk yıllarda dişhekimleriyle birlikte çalıştıkları, demokrasi mücadelesini öğrendiği insanlardan birinin 1980’de katledilen Dişhekimi Sevinç Özgüner olduğundan bahsetti.

Törenin son konuşmasını yapan Türk Dişhekimleri Birliği ve Kongre Başkanı Dr. A. R. İlker Cebeci de, günümüzde hiçbir kurum, kişi ya da mesleğin değişim sürecinin dışında kalmadığını ifade ederek, “Bu durumda ortaya şöyle bir varsayım koyabiliriz: Ya değişim tümüyle bizi ve yaşamlarımızı şekillendirecek ya da biz çeşitli alanlarda değişimin getirdiği yeni durumları doğru algılayacak ve değişim sürecini değiştirmek istemediğimiz doğrularımızı koruyarak yönlendirmeye çalışacağız. Dişhekimliği mesleği de hem dünyayı ve yaşamı etkileyen değişikliklerden,  hem de sağlık alanını ve sağlık alanındaki meslekleri etkileyen tüm değişikliklerden etkileniyor. Uzayan yaşam süreleri, ağız sağlığın yeni tanımı, genel sağlık-ağız sağlığı ilişkisinin daha iyi aydınlatılmış olması, ‘ağız sağlığı ilişkili yaşam kalitesi’ kavramı, sağlık alanında görece daha fazla bilgi ve hassasiyete sahip hastaların dişhekimlerinden artan beklentileri gibi değişimler, mesleğimizi de bazı yönleri için olumlu-olumsuz değişime zorluyor. Bu noktada bilimsel değişimler kadar dental sanayinin de dişhekimliğini değişime zorlayan olumlu-olumsuz yapısını tespit etmek zorundayız.” diye konuştu.

Cebeci, dişhekimliğinde fakülte sayısının arttırılarak 10 yılda varolan dişhekimi sayısının iki katına çıkarılmasının, dişhekimlerini işsizlik tehlikesi ve emeklerini ucuza satmaya zorlamasıyla karşı karşıya bıraktığını, bu durumun uzmanlık kapısındaki yığılmayı da arttırdığını belirtti. Cebeci, Türk Dişhekimleri Birliği’nin gelecekte dişhekimliği mesleğinin tüm bileşenleri olarak dişhekimlerini, öğrencileri, fakülteleri, dental endüstriyi, birliği, odaları, uzmanlık derneklerini bekleyen durumları öngörmeye çalıştığını ve çalışmalarını bu doğrultuda sürdürdüğünü ifade etti.

Dr. A. R. İlker Cebeci’nin konuşması için tıklayınız…

Kongre açılış töreni boyunca TDB Geçmiş Dönem Genel Başkanı Eser Cilasun, Celal Korkut Yıldırım ve Prof. Dr. Onur Şengün, Geçmiş Dönem Bursa Dişhekimleri Odası Başkanı Dr. Metin Bozkurt ile Samsun Dişhekimleri Odası Geçmiş Dönem Genel Sekreteri Alper Dilek önceki yıllarda düzenlenen TDB Kongrelerine ilişkin anılarını izleyenlerle paylaştılar.

Açılış töreninde son olarak Türkiye İletişimciler Derneği Başkanı Gonca Karakaş “Dişhekimliğinde İletişim” konulu kısa bir sunum yaptı.