TDBD 160.SAYI BAŞYAZI
HER ALANDA ADALET

Değerli Meslektaşlarım,

Klasik söylemlerdir:

“Eğitim en önemli şey!”

“Adalet mülkün temelidir”

Tüm dünyadaki tutuklu gazetecilerin üçte biri kadarı Türkiye’de. Türkiye Gazeteciler Sendikası verilerine göre 159 gazeteci ve medya çalışanı tutuklu.

“Adalet mülkün temelidir”

Herhalde bir bildiği olan Milli Eğitim Bakanlığı 2017-2019 yatırım planında fen liselerine 109.6 milyon lira, imam hatip liselerine 1.7 milyar lira bütçe ayırdı.

“Eğitim en önemli şey!”

Aynı mantıkla düşündüğümüzde son 15 yılda dişhekimliği fakültelerinin sayısının 74 olması da bir bildiği olan hükümetin eğitim için müthiş uygulaması herhalde. Sanırım biz anlayamıyoruz durumu. Yoksa 2006-2016 arasında yaklaşık %13.5 artan nüfusa karşılık dişhekimliği öğrencisi sayısının aynı aralıkta % 290 civarında artmasının mutlaka bir açıklaması vardır.

Tabii ki nüfusu bizden biraz fazla olan (82 milyon) Almanya yılda 2300 mezun verirken bizim 4000’den fazla yıllık mezun kapasitemizin 74 fakültenin 51’inin aktif eğitimiyle sağlanmasının da bir mantığı vardır.

Toplamda ülkemizde dişhekimliği alanında aktif olarak eğitimin içinde yer alan profesörlerin sayısı YÖK verilerine göre 601 iken 338 tanesinin Ankara, İstanbul ve İzmir’deki 6 fakültede olması da mantıklı. Ne olacak; geri kalan 71 fakülte de 263 profesörle idare ediversin. Hoş, 338 hocamız bile 6 fakültede arttırılan kontenjanlarla başa çıkamıyor, eğitime yetişemiyorlar ama çok sorun değil. Bir de hasta bakıp performansı tutturup para kazanmaları lazım ki eve ekmek götürülsün, e biraz da uzmanlık öğrencisi yetiştirsinler,araştırma yapacak zaman da ayırsınlar, kitap da yazacaklar pek tabii ki. Ama kalan 263 hoca 71 fakültede 8 anabilim dalında bu işleri nasıl yapacak? Bu soru zor mu? Umursayan bir sistem var mı? 338 hocamıza 116 doçent hocamız 6 fakültede eşlik ediyorken, 263 hocamıza 181 doçent hocamız 71 fakültede eşlik ediyorlar.

“Eğitim en önemli şey!”

Bu arada Ankara, İstanbul ve İzmir’deki vakıf üniversitelerinde yoğunlaşan bir grup öğretim üyesini de sayarsak Anadolu’muzun her bir köşesindeki fakültelerdeki öğretim üyelerinin sayılarını da hayal etmek ve buralarda eğitim faaliyetlerinin, araştırmaların, uzmanlık eğitiminin ne durumda olduğunu sorgulamak fikri bile insanın içini daraltıyor.

“Eğitim en önemli şey!”

Her pırıl pırıl gencin, istenen koşulları sağladığı için okuma hakkı elde ettiği dişhekimliği fakültelerinde çağdaş bir eğitim alma hakkı olmalıdır.

Her vatandaşımızın iyi yetişmiş hekimlerden en iyi sağlık hizmetini alma hakkı olmalıdır.

Bunların gerçekleşmesi için sermayeye işgücü olacak bol bol dişhekimi yetiştirme çabası yerine yeterli eğitim, öğretim, araştırma altyapıları oluşturularak ihtiyaçla uyumlu sayıda dişhekimi yetiştirilmesi hedef olmalıdır. Sayıya değil niteliğe odaklanılmalıdır.

Eğitimde de adalet sağlanmalıdır.

Türkiye’de her alanda adalete ihtiyacımız olduğu, örnekler inceledikçe ortaya çıkmaktadır.

O halde tüm hakların sağlanması için “Acil Adalet, Hemen Adalet, Her Alanda Adalet”.

Sağlıkla kalın değerli meslektaşlarım.

Dr. Ali Rıza İlker Cebeci
Türk Dişhekimleri Birliği
Genel Başkanı

TDBD 160.sayı için tıklayınız…