SAHTE DİŞHEKİMLİĞİ YAPAN DİŞ TEKNİSYENİNE HAPİS CEZASI VERİLDİ

Türk Ortodonti  Derneği’nin bildirmesi üzerine  Ankara Dişhekimleri Odası tarafından   ortodontik tedavi gibi dişhekimlerinin faaliyet alanına giren işlemleri gerçekleştirmesi nedeniyle diş teknisyeni  H.A hakkında suç duyurusunda bulunulmuş, suç duyurusunun ardından sanık H.A hakkında kamu davası açılmıştır.

Ankara 23.Asliye Ceza Mahkemesi 11.04.2017 tarihli kararında; sanık H.A’nın  3 yıl hapis ve 5 gün adli para cezası ile cezalandırılmasına, bu cezada indirim yapılarak 2 yıl 6 ay hapis ve 4 adli gün para cezası ile cezalandırılmasına, hükmün geri bırakılmasının uygulanmasına yer olmadığına karar vermiştir.

Sahte dişhekimliği önemli bir halk sağlığı sorunudur. Bugün hala sahte dişhekimleri, ölümcül hastalıklar olan sarılık, AIDS ve diğer bulaşıcı hastalıkları hastalarımıza bulaştırmaya devam etmektedir. Bu sorunla mücadelede Birliğimizin, Dişhekimleri Odalarımızın, sağlık yetkililerinin ve adli mercilerin çabalarının yanı sıra halkımızın da bilinçlenmesi büyük önem taşımaktadır. Çünkü ağız ve diş sağlığı,  genel sağlığın ayrılmaz bir parçasıdır.  Diş hastalıklarında yapılan her türlü yanlış tedavi, genel sağlığı doğrudan etkilemektedir.

Halkımızın; dişhekimliği diploması bulunmayan kişilerden kesinlikle ağız-diş sağlığı hizmeti almaması gerektiğini bir kez daha hatırlatırız.

Türk Dişhekimleri Birliği


T.C Ankara 23.Asliye Ceza Mahkemesinin 2017/217 nolu karar için tıklayınız…