ŞEKERLEMELİ YİYECEK VE ASİTLİ İÇECEKLERDEN AĞIZ DİŞ SAĞLIĞI İÇİN FON OLUŞTURULMALI

11.10.2010

Bu yılın Haziran ayında Bursa’da gerçekleştirilen TDB 17.Uluslararası Dişhekimliği Kongresi’nde, koruyucu ağız ve diş sağlığı konusunda önemli saptamalar yapılmıştır.  Çocukların diş çürüklerinden korunması için yapılan önerilerden biri de; çürüğe neden olan, daha çok genç ve çocuk nüfus tarafından tüketilen şekerlemeli yiyecek ve asitli içeceklerden, koruyucu ağız ve diş sağlığı için kesinti yapılarak fon oluşturulmasıdır.

TEKEL ürünleri için ön görülen benzeri uygulamalar örnek alınarak, çocuklarda diş sağlığının bozulmasına neden olan bu tür yiyecek ve içeceklerden elde edilecek gelir, çocukların ve gençlerin ağız ve diş sağlığının iyileştirmek için yapılacak ulusal programlarda kullanılabilecektir.  

Gelişmiş olan çoğu ülkede gözlemlenen diş çürüklerindeki azalma oranının nedeni, gerçekleştirilen bir dizi kamu sağlığı önleminin bir sonucudur. Sağlık hizmetleri; aynı zamanda hizmet kullanıcılarının ve sunucularının haklarının, sorumluluklarının ve görevlerinin olduğu bir hizmet sektörüdür. Bu anlamda DSÖ’nün de önerdiği gibi devlet, meslek kuruluşları, endüstri ve kullanıcıların içerisinde yer alacağı organizasyonlara gidilmelidir. 

Bu anlamda Türk Dişhekimleri Birliği olarak toplum ağız ve diş sağlığı  fonu kurulmasını  talep ediyoruz.

Prof.Dr.Murat AKKAYA
Türk Dişhekimleri Birliği
Genel Başkanı